Korkeasaaren eläintarhan manulikissanaaras Mimi alkoi toukokuussa viettää paljon aikaa pesässä. Emo teki hoitajille selväksi, että apua ei tarvita. Ensimmäisen kerran pesään päästiin kurkistamaan kesäkuussa, kertoo Korkeasaari tiedotteessaan.
Kolme viikkoa sitten pennut alkoivat liikkua pesän ulkopuolella ja viime perjantaina niitä nähtiin ensi kertaa ulkoilemassa. Pentujen tarkastus tehtiin kiireesti sillä aikaa, kun emo oli aamuisella ruuanhakumatkallaan ulkona. Neuvolakäynnillä oli eläintenhoitajien lisäksi mukana eläinlääkäri, jolta pennut saivat matolääkkeen ja tunnistussirut. Samalla pikkumanulit punnittiin, niistä otettiin tunnistuskuvat ja niiden sukupuolet tarkistettiin.
– Kolmikosta yksi on uros ja kaksi näyttäisi olevan naaraita. Tämä on manuliparin tähän asti isoin pentue, ensin niille syntyi yksi pentu ja toisessa pentueessa oli kaksi pentua, kertoo eläintenhoitaja Jonne Stenroth.
– Vanhemmat sisarukset asuvat Prahan ja Pariisin eläintarhoissa sekä ruotsalaisessa Nordens Arkissa. Suojeluohjelman tavoitteena on, että ne saavat siellä aikanaan omia pentuja.
Manuli eli arokissa on kotikissan kokoinen kissaeläin, joka elää luonnonvaraisena Aasian aroilla noin 16 eri valtion alueella. Elinalueiden laajuudesta huolimatta monet manulipopulaatiot ovat pieniä, eristäytyneitä ja väheneviä. Suurimmat lajin uhat ovat elinympäristöjen häviäminen maatalouden laajentumisen ja teollisen kehityksen vuoksi sekä manuleita saalistavat koirat. Niitä myös metsästetään niiden muhkean turkin vuoksi.
Uhanalaisluokitukseltaan arokissa oli ennen vuotta 2019 silmälläpidettävä. Uudessa arvioinnissa laji katsottiin elinvoimaiseksi, mutta sen kanta on kuitenkin laskeva.
Manulit kuuluvat eurooppalaisten eläintarhojen EEP-suojeluohjelmaan, jolla pyritään kasvattamaan elinvoimainen eläintarhakanta huonosti tunnetun ja piilottelevaa elämää luonnossa elävän manulin tulevaisuuden turvaamiseksi. Maailman eläintarhoissa elää tätä nykyä noin 210 manulia.
Korkeasaaressa syntyneet pennut varttuvat emonsa hoivissa 8–9 kuukauden ikään, jonka jälkeen niidenkin on aika muuttaa toisiin eläintarhoihin, suojeluohjelmaa hallinnoivan lajikoordinaattorin valitsemien puolisoiden luokse.
