Koreoiden keskustelut jäissä – ”Olemme tehneet loputtomia myönnytyksiä pohjoiseen”

Etelä-Korea on pettynyt Pohjois-Koreaan korkean tason kahdenvälisten keskustelujen lykkäännyttyä, uutisoi BBC.

Osapuolet lykkäsivät keskiviikoksi suunniteltuja keskusteluita delegaatioiden kokoonpanoista syntyneiden erimielisyyksien vuoksi.

Keskustelujen tulkittiin olevan merkki osapuolten välisistä parantuneista suhteista kuukausia jatkuneiden jännitteiden jälkeen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Keskustelujen odotettiin käsittelevän lähinnä yhteisen teollisuusalueen toimintojen jatkamista.

– Olemme tehneet loputtomia myönnytyksiä pohjoiseen menneisyydessä, mutta nyt on aika järjestää keskustelut, joissa kumpikin osapuoli on edustettuna tasapuolisesti, sanoo Etelä-Korean pääministeri Chung Hong-won.

Etelä-Korean yhdentymisministerin Ryoo Kihl-jaen piti alun perin johtaa Etelä-Korean delegaatiota, mutta Pohjois-Korea ei suostunut lähettämään omaa yhdentymisministeriänsä Kim Yang-gonia.

Etelä-Korea nimitti tämän jälkeen varayhdentymisministeri Kim Nam-shikin delegaation johtajaksi, mutta Pohjois-Korea kuvaili tätä ”provokaatioksi”, joka ”pilkkaa” keskusteluja. Lopulta Pohjois-Korea ei suostunut lähettämään ketään, kertoo Etelä-Korea.

Koreat eivät ole järjestäneet ministeritason keskusteluja sitten vuoden 2007.

Pohjois-Korea ei ole toistaiseksi vastannut Etelä-Korean tekemään kahteen rutiinisoittoon Punaisen Ristin yhteyskanavaa pitkin, kertoo Etelä-Korea.

Pohjois-Korea katkaisi yhteyskanavan aikaisemmin tänä vuonna alueellisten jännitteiden ollessa korkealla Korean niemimaalla.

Mainos