Kommunismi loi supermafian: Kun Mongoli hallitsi Venäjän alamaailmaa

Gennadi Karkov vei aikanaan itärikollisuuden uudelle tasolle.

Mark Galeottin uutuuskirja The Vory: Russia’s Super Mafia kertoo New York Postin mukaan Neuvostoliiton ajan merkittävimmästä gangsterista. Hän oli Gennadi Karkov (1930-94), joka tunnettiin paremmin Mongoli-nimellä aasialaisten kasvonpiirteidensä vuoksi.

Tatuoinneistaan tunnettu Venäjän mafia vory kävi Neuvostoliitossa omaa sotaansa kommunistivaltion kapitalistien kanssa, vaikka molemmat olivat virallisesti kiellettyjä. Josif Stalinin kuollessa 1953 Gennadi ”Mongoli” Karkov oli 23-vuotias ja hänet kruunattiin alamaailman johtoon.

Kirjan mukaan bolsevikkien tuoma kaaos ja korruptio mahdollistivat rikollisliigojen nousun maassa. Venäjällä mafiarikollisten koodi kielsi kaiken yhteistyön valtion kanssa – myös esimerkiksi palkkatyön.

Terävä ja kovaotteinen Mongoli johti noin 30 rikollista, jotka hallitsivat Moskovan alamaailmaa ja katuja 1960- ja 70-luvuilla. He suosivat aluksi miliisinä esiintymistä ja kotien ryöstämistä viranomaistunnusten turvin.

Vuosina 1956-62 Karkov istui vankilassa. Siellä hän kehitti tsekhovikit eli kauppiaat, jotka myivät jonkun kommunistipuolueen jäsenen antaman suojan turvin laittomia tavaroita.

Seuraava vaihe oli suojelurahojen vaatiminen. Maksamisesta kieltäytyneet vietiin kaupungin ulkopuolelle ja heitä kidutettiin ja tapettiin. Vuonna 1971 vory teki useita kymmeniä vastaavia tekoja.

Kun Mongoli-Karkov pidätettiin 1972, todistajat häntä vastaan perääntyivät yksi kerrallaan ja poliisin papereita alkoi hävitä. Hänet tuomittiin kuitenkin 14 vuodeksi vankeuteen. 1970-luvun lopulla tsekhovikien, oikeiden kauppiaiden ja valtion kesken tehtiin virallinenkin liitto, joka takasi rikollisille tuloja.

Mongoli palasi vapauteen vuonna 1986. Miehen aika oli kuitenkin ohi, ja hän osti Ranskasta huvilan. Karkov kuoli 1994 luonnollisen kuoleman.

LUE MYÖS:
Kuulujen farkkujen nimi on protesti Moskovalle – myös Suomi-yhteys

Mainos