Komissio lopettaa lankapuhelumarkkinoiden sääntelyn

Euroopan komissio on päättänyt, ettei lankapuhelujen vähittäismarkkinoita tarvitse enää säännellä.

Syynä on se, että kiinteän verkon puhelinliikenne on vähentynyt, kun asiakkaat ovat siirtyneet käyttämään vaihtoehtoisia ratkaisuja, kuten nettipuheluja ja matkapuheluja.

Lisäksi kiinteää puhelinverkkoa edelleen käyttävät asiakkaat voivat nyt ostaa lankapuhelinliittymän useilta erilaisilta tekniikka-alustoilta, kuten perinteisestä puhelinverkosta ja kuitu- tai kaapeliverkosta, mutta myös vaihtoehtoisilta operaattoreilta, jotka tarjoavat laajakaista- ja puhepalveluja vuokraamiensa tilaajayhteyksien kautta.

– Kilpailu on näin ollen riittävää, toteaa komissio.

Samalla komissio keventää ja rajaa uudelleen laajakaistamarkkinoiden sääntelyä, koska ns. ”virtuaalisia käyttöoikeustuotteet” tarjoavat riittävästi kilpailumahdollisuuksia operaattoreille ja valinnanvaraa kuluttajille.

Virtuaalisilla käyttöoikeuksilla tarkoitetaan kilpailevien operaattorien mahdollisuutta vuokrata siirtokapasiteettia fyysiset kaapelit omistavalta operaattorilta ilman, että niiden tarvitsee vuokrata koko kaapeliyhteys itselleen tai asentaa oma kaapelinsa.

Mainos