Orbanin mukaan kolmen miljardin euron taloudellinen tuki Turkille, Jordanialle ja Libanonille estäisi joukkomuuton Eurooppaan. Orbanin ehdotuksen mukaan tukipaketti voitaisiin koota joko niin, että jäsenmaat maksaisivat ylimääräistä EU:lle tai sitten säästämällä EU:n kuluista yhden prosentin.
Unkariin on tähän mennessä tullut 150 000 maahanmuuttajaa. Orban sanoi saksalaisen Bild -sanomalehden haastattelussa, että Libanonista, Jordaniasta ja Turkista tulleiden siirtolaisten ”pitäisi palata sinne mistä tulivatkin”. Orban lisäsi, että ”nämä ihmiset eivät pakene vaaraa”.
– Hei eivät tulleet Eurooppaan hakemaan turvallisuutta, vaan koska haluavat paremman elämän…elinolosuhteet Kreikassa, Makedoniassa, Serbiassa, Unkarissa ja Itävallassa eivät heitä miellytä.
Orban on ilmoittanut, että ensi viikosta alkaen maahan tulevat laittomat maahanmuuttajat pidätetään. Pääministerin mukaan tähän päädyttiin sen jälkeen kun viime viikkoina maahan tulleet tuhannet pakolaiset ”kapinoivat” poliisia vastaan ja järjestys oli palautettava.
Unkarin viranomaisten ja maahanmuuttajien välillä on ollut jännitteitä, kun pakolaiset ovat yrittäneet päästä Unkarin läpi Länsi- ja Pohjois-Euroopan maihin. BBC:n mukaan myös avustustyöntekijät ovat raportoineet Röszken pakolaisleirin kehnoista olosuhteista Unkarin ja Serbian-rajalla.