Kokoomusedustajat laajentaisivat eläinsuojelupoliisia

Kokoomuksen kansanedustajat ovat huolissaan eläinsuojelurikosten kasvavasta määrästä.

Suomen eläinsuojeluyhdistyksen mukaan eläinsuojeluilmoitusten määrä on noussut alkukesästä. Jaana Pelkonen ja Saara-Sofia Sirén vaativat kunnianhimoa eläinsuojelulain uudistukseen sekä ehdottavat eläinsuojeluun keskittyvän poliisin toiminnan laajentamista maanlaajuiseksi.

– Puolustuskyvytön eläin maksaa liian usein ihmisten pahoinvoinnista johtuvat ongelmat. Helsingin poliisilaitos perusti vuonna 2018 Suomen ensimmäisen eläimiin liittyviin rikoksiin keskittyvän tutkintaryhmän, mikä on ollut positiivisin muutosaskel eläinsuojelussa pitkään aikaan. Toiminta pitäisi kyetä laajentamaan nyt koko Suomeen, Pelkonen ja Sirén toteavat tiedotteessaan.

Heidän mukaansa erikoistuneet tutkintaryhmät ovat väittämättömiä eläinsuojelurikosten ratkaisemiseksi.

– Myös viranomaisten yhteistyössä on vielä parannettavaa, jotta tilanteisiin voitaisiin puuttua ennakoitavasti. Suomen eläinsuojelu ry julkaisi viime syksynä selvityksen virkaeläinlääkäreiden näkemyksistä. Selvityksen mukaan yli 70 prosenttia virkaeläinlääkäreistä koki, että alueen poliisi ei tunne eläinsuojelulakia riittävän hyvin, Pelkonen ja Sirén toteavat.

He muistuttavat, että kipeästi tarvittava eläinsuojelulain uudistaminen on edelleen kesken. Lakia on valmisteltu jo vuodesta 2011 asti.

– Eläinsuojelulain uudistukseen on hukattu jo liian monta vuotta. Eläimille olisi vihdoin aika myöntää lain turvin elävän olennon oikeudet. Eläinten kohtelu esineinä nykylain tulkinnan mukaan ei kuulu länsimaiseen sivistysvaltioon. Meidän on opetettava jälkipolvillemme, että eläimillä on itseisarvo eikä eläviä olentoja saa vahingoittaa, Pelkonen ja Sirén sanovat.

Mainos