Kansanedustaja Mia Laiho (kok.) toteaa, ettei erityislapsia ja häirikköjä tulisi sijoittaa samalle luokalle, koska heidän tuen tarpeensa ovat niin erilaisia.
Laiho kirjoittaa asiasta viestipalvelu X:ssä. Hän viittaa Helsingin Sanomien juttuun, jossa 10-vuotias koulukiusattu erityislapsi kertoo kohtaamastaan kiusaamisesta ja saamistaan tappouhkauksista.
– Koulukiusaaminen on vakava henkisen ja fyysisen väkivallan muoto, joka voi jättää pitkät arvet, kansanedustaja Laiho muistuttaa.
– Tulisi lähteä siitä, että kiusaajat siirretään muualle.
HS:n haastattelema lapsen isä on joutunut ottamaan lapsensa pois koulusta viikoiksi uhkausten ja väkivallan pelon vuoksi. Koulun vastaus ongelmiin on HS:n mukaan ollut se, että kiusattu lapsi saa lähteä koulusta kymmenen minuuttia ennen muita ja käyttää kouluun tullessaan eri ovea kuin muut.
Kiusaaminen on vähentynyt hieman, mutta lapsen isä on pettynyt järjestelyyn.
– Miksi kiusaamiseen liittyvät toimenpiteet ovat aina sellaisia, että kiusatulla on vastuu ja kiusaajille ei tehdä mitään, hän pohtii HS:ssä.
Koulun rehtori on asiasta eri mieltä ja katsoo HS:ssä, että asioita on käsitelty hyvinkin paljon, että tapaamiset asian tiimoilta ovat menneet hyvin ja että myös kiusatun lapsen isä on ollut niihin tyytyväinen. Lapsen isä tosin olisi halunnut tavata kiusaajien vanhemmat, mutta heitä ei voinut velvoittaa saapumaan tapaamiseen.
Viime vuoden kouluterveyskyselyn mukaan kiusaamista oli kokenut noin joka kolmas neljännen tai viidennen luokan oppilas ja noin joka neljäs kahdeksannen tai yhdeksännen luokan oppilas.
Erityislapsia ja häirikköjä ei pitäisi laittaa samalle luokalle. Tuen tarpeet ovat niin erilaiset. Tulisi lähteä siitä, että kiusaajat siirretään muualle. #koulukiusaaminen on vakava henkisen ja fyysisen väkivallan muoto, joka voi jättää pitkät arvet.https://t.co/7ZAJsaOaYj
— Mia Laiho (@MiaLaiho) May 16, 2026