Kokoomus vietti satavuotispäiväänsä suurilla juhlilla

Kansallinen Kokoomus perustettiin 9. joulukuuta 1918. Juhlia vietettiin koko lauantai.

Helsingin Finlandia-talolla oli lauantai-iltana yli tuhat juhlijaa historiallisissa tunnelmissa. Kokoomus perustettiin sata vuotta sitten Vanhalla ylioppilastalolla, jossa vietettiin juhlia jo aiemmin päivällä.

Kokoomuksen perustivat Suomalaisen puolueen jäsenet ja jotkut nuorsuomalaisten puolueen kannattajat ”kokoomuksekseen”. Nykyinen kokoomus määrittelee itsensä keskustaoikeistolaiseksi puolueeksi, jonka arvoja ovat vapaus, vastuu ja demokratia, mahdollisuuksien tasa-arvo, sivistys, kannustavuus, suvaitsevaisuus ja välittäminen.

Verkkouutiset kasasi oheisia tunnelmia juhlista.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Sanni Grahn-Laasosen ja puheenjohtaja Petteri Orpon tervetuliaishalaus satavuotisjuhlissa. Orpo sanoi puheessaan, että kokoomus on ollut mukana isänmaan kaikissa keskeisissä vaiheissa. – Myös vaikeissa taite- ja murroskohdissa. Sadan vuoden aikana kokoomuslaiset ovat kantaneet merkittävää vastuuta ja olleet vaikuttamassa siihen, että Suomi on tänään eräs maailman hienoimmista maista.
Heikki Autto (vas.), Paula Risikko, Juhana Vartiainen, Wille Rydman, Pertti Salolainen ja Niina Koski. Vartiaisen mukaan kokoomusta tarvitaan myös seuraavan sadan vuoden aikana turvaamaan Suomen hyvinvointi. Tuukka Ylönen
Kansanedustajat Eero Suutari (vas.), Kari Tolvanen ja Pauli Kiuru puolisoineen. Pauli Kiurun mukaan kuvassa ovat ”nuoret lupaukset”. Tuukka Ylönen
Euroopan investointipankin varapääjohtaja Alexander Stubb (vas.) ja puoliso Suzanne Innes-Stubb, Paula ja Sampo Kauranne sekä kansanedustaja Arto Satonen puolisoineen. Tuukka Ylönen
Illan juontajina toimivat kansanedustajat Timo Heinonen (vas.) ja Jaana Pelkonen, kokoomuksen ohjelmapäällikkö Antti Vesala myhäili.
Kokoomuksen vuoden 1994 presidenttiehdokas Raimo Ilaskivi (vas.), Jyrki Katainen ja Mervi Katainen lauantain pääjuhlassa Vanhalla.

Mainos