Hallitus vastasi tiistaina eduskunnassa välikysymykseen sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta.
– Sote-lakipaketti ja tuleva valinnanvapauslaki tähtäävät samaan maaliin. Joka pykälä. Tavoitteena on yhdenvertaiset verovaroin tuotetut vaikuttavat palvelut – terveyden ja hyvinvoinnin tasa-arvo. Haluamme eroon eriarvoistavista jonoista ja ihmisten pallottelusta luukulta toiselle, kokoomuksen ryhmäpuheen pitänyt Sari Sarkomaa sanoi.
– Pakko sanoa, pettyneenä olen seurannut kunnioittamieni oppositioedustajien virheellisiä väittämiä. Myyttejä on liikkeellä enemmän kuin Kreikan mytologioissa. Ihmisten hämmennys on ymmärrettävää. Pelottelun sijaan pyydän, tulkaa mukaan etsimään ratkaisuja sen sijaan, että tyrmäätte niitä.
Sari Sarkomaan mukaan oppositioedustajat väittävät, että valinnanvapauden laajentaminen eriarvoistaisi. Hänen mielestään asia on päinvastoin.
– Se, että peruspalvelun tuottamiseen varattu julkinen raha seuraa ihmisen valintaa, varmistaa, että ihminen saa tuloista riippumatta palvelun eikä häntä jätetä jonoon. Valinnanvapaus on ketterä tapa kehittää laatua ihmisen näkökulmasta ja turvata lähipalveluja.
Sarkomaan mukaan oppositioon väite siitä, että Ruotsissa peruutettaisiin, on tuulesta temmattu.
– Valinnanvapaus on kannatettu ja sitä kehitetään demarihallituksen johdolla. Pohjoismaiset tutkimukset osoittavat kiistatta, että peruspalveluja on valinnanvapaudella vahvistettu.
– On sekin väärä väite, että valinnan mahdollisuuden käyttäminen nostaisi maksuja. Asiakasmaksut ovat samat tuottaa palvelun julkinen taho, yritys tai järjestö. Kokoomus ei kannata maksukorotuksia.
Sarkomaa korostaa, että piikki ei ole auki eikä valta siirry yrityksille. Palvelujen tuottajat ovat julkisen vallan tiukoissa ohjaksissa.
– Laatukriteerit, avoimuusvaade ja pelisäännöt ovat samat kaikille. Korvaukseen on luotava kannusteet hoitaa ihmisiä hoitoisuuden mukaan vaikuttavasti. Tuottaja ei valitse ihmistä, vaan ihminen oman sote-keskuksen. Valinta ei koskaan ole velvoite vaan mahdollisuus.
– Hyvät opposition edustajat, kun te väitätte, etteivät ihmiset pysty valitsemaan. Kysynkin teiltä, mitä te vastaatte vaikeasti vammaisille, jotka ovat kuusi vuotta valinneet kuntoutuspalvelujen tuottajan? Tuore tutkimus kokeilusta osoittaa, että merkittävät vammat tai toimintakyvyn haitat eivät poista ihmisen halua tai kykyä valita yksin tai yhdessä luottohenkilön kanssa.
Sarkomaa korostaa, että kyse on ihmisten itsemääräämisoikeudesta ja osallisuudesta.
Sarkomaan mukaan valinnanvapauslaki on tehtävä kenttää huolella kuunnellen. Valmistelussa on edettävä laatu edellä, jotta saadaan parhaan mahdollisen lain.
– Kokoomus puolustaa suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa ja verovaroin tuotettuja tasa-arvoisia julkisen sektorin vastuulla olevia palveluja. Siksi sote-uudistus on nyt tehtävä.