Kokoomuksen Sari Sarkomaa: Innostus lukemaan syntyy kotona

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa muistuttaa, että tie kirjojen maailmaan avataan lapsen kanssa yhdessä lukemalla.

Sari Sarkomaa haluaa innostaa vanhempia ja lasten lähellä olevia aikuisia lukemaan lapsille lukutaidon edistämiseksi ja kirjoihin kiinnostuksen herättämiseksi.

– Jos emme onnistu lasten lukutaidon kohentamisessa ja lukemaan innostamisessa, emme onnistu myöskään katkaisemaan laskevaa oppimistulosten kierrettä ja oppimisen erojen kasvua, Sarkomaa varoittaa tiedotteessaan.

Hän toistaa ehdotuksensa kotien lukukampanjasta ja muistuttaa, että heikentynyttä lukutaitoa ja vähenevää kiinnostusta lukemiseen ei saa jättää vain opettajien harteille.

– On tärkeä muistaa, että aito innostus lukemiseen ja kirjoihin tarvitsee päiväkotien ja koulun lisäksi ennen kaikkea lukemiseen kannustavaa esimerkkiä kotona, Sarkomaa huomauttaa.

Yhdessä lukeminen on hänen mielestään mukava ja tehokas tapa kannustaa lasta koulutiellä ja edistää oppimista. Vanhempien ja lapselle läheisten aikuisten rooli on avainasemassa lasten kiinnostuksessa lukemiseen ja oppimistuloksiin.

– Kun luemme lapselle, vahvistamme lapsen kielen kehitystä ja tulevaa lukutaitoa sekä oppimisen edellytyksiä, hän painottaa.

Mainos