Hallitus päätti kehitysriihessä valtuuttaa Solidiumin toimimaan ankkurimerkitsijänä anneissa vuositasolla 10 miljoonan euron arvosta.
”Erinomainen päätös. Pörssilistautujista on ollut pulaa johtuen osaltaan lisävelvotteista, jotka nostavat listautumiskynnyksestä. Nyt tehty päätös Solidiumin sitoutumisesta osallistua uusien listautumisantien merkintään vuositasolla 10 miljoonan euron arvosta madaltaa kynnystä”, Männistö toteaa.
Männistön mukaan Solidiumin kaltaisen luotettavan toimijan mukana olo nostaa myös muiden sijoittajien kiinnostusta listautumisiin.
Männistö näkee Solidiumin roolin listautumisissa puhtaasti pääomasijoittajana, joka voi luopua omistuksistaan vapaasti näin katsoessaan.
”Tärkeää on huomioida, että Solidium toimii tässä ainoastaan pääomasijoittajana. Ei ole tarkoituksenmukaista, että valtio lähtisi suoraan ohjaamaan uusien pörssiyhtiöiden toimintaa omistuksen kautta”, Männistö sanoo.
Männistöltä kehuu myös First North -listan yhteyteen avautuvaa joukkovelkakirjamarkkinaa.
”Pankkirahoituksen ehdot kiristyvät ja etenkin pk-yritysten kasvurahoituksen lähteitä on etsittävä myös muualta. Kasvurahoituksen saamista monipuolistavat uudet väylät ovat tervetulleita”, Männistö jatkaa.
Männistön mukaan Suomi tarvitsee kasvua ja kasvu taas vaatii rahoitusta, jonka saamisen helpottamiseksi on monipuolistettava rahoitusmarkkinoita.
“Listautumiskynnyksen madaltaminen ja uudet joukkovelkakirjamarkkinat vastaavat juuri tähän tarpeeseen”, Männistö sanoo.