Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Jalonen sanoo kysymyksessään, että Helsingin ja Turun välille suunnitellaan nyt tunnin junaa vanhoilla tekniikoilla. Hän viittaa suurnopeus- tai luotijuniin, jotka kulkevat yli 300 kilometriä tunnissa ja testattavaan tyhjiösukkula eli hyperloopiin, joka kulkee jopa 1 200 kilometriä tunnissa.
”Samalla tyhjiösukkulaa kehittävä yritys, Hyperloop One, tekee selvitystyötä huippunopean sukkulayhteyden eli hyperloop-yhteyden rakentamiseksi Helsingin, Turun, Ahvenanmaan ja Tukholman välille. Selvitystyön rahoittavat Hyperloop Onen kanssa eri alueiden kunnalliset toimijat ja yritykset. Sukkula kulkisi Helsingin ja Turun välin alle 10 minuutissa”, kysymyksessä todetaan.
Jalosen mielestä rakentaminen voi tulla yllättävänkin edulliseksi, sillä tyhjiösukkula kulkee niin sanotulla ilmaradalla, joka vaatii huomattavasti vähemmän maapohjaa kuin perinteinen rautatie.
”Jos tyhjiösukkulan keskinopeus olisi esimerkiksi 500 km tunnissa, kestäisi 1 000 kilometrin lenkki kaksi tuntia. Tässä ajassa voisi siis kulkea vaikkapa reitin Helsinki-Vantaa-Turku-Pori-Seinäjoki-Jyväskylä-Savonlinna-Kouvola-Helsinki-Vantaa. Vastaavasti Helsingin ja Oulun välin voisi kulkea puolessatoista tunnissa, ja Helsingin ja Porin välin puolessa tunnissa”, kansanedustaja laskeskelee.
Hänen mukaansa huippunopeiden junien verkosto, erityisesti hyperloopiin perustuva, muuttaisikin lähes koko Suomen yhdeksi työssäkäyntialueeksi.
Ari Jalosen kysymys kuuluu ”miten ministeri kehittää Suomen huippunopeita junayhteyksiä ja edistää uusien tekniikoiden, kuten tyhjiösukkulan, saamista Suomeen, mukaan lukien lainsäädäntö esim. testikäytön osalta ja aikooko ministeri selvittää nykyaikaisten, huippunopeiden tekniikoiden, kuten tyhjiösukkulan, tuomat mahdollisuudet välin Turku—Helsinki tunnin junan kohdalla”.