Keskustan koko johto haluaa jatkaa

Viimeisimpänä ehdokkuudestaan kertoi varapuheenjohtaja Katri Kulmuni, joka haluaa jatkaa nykyisessä tehtävässään.

Kansanedustaja Katri Kulmuni tavoittelee jatkoa keskustan varapuheenjohtajana.

– Kahden vuoden aikana minulle on muodostunut hyvä kuva siitä, mitä Keskusta tarvitsee. Kiteytän ne tulevaisuuteen ja toimintaan, Kulmuni sanoo tiedotteessaan.

Kulmuni on ensimmäisen kauden kansanedustaja Lapista. Hän sai vaaleissa 9702 ääntä ja oli Lapin ääniharava.

Kulmunin mukaan keskustan täytyy muun muassa antaa vastauksia siihen, miten tulevaisuuden työ ja toimeentulo sovitetaan yhteen, miten ekologinen murros tehdään ja miten Suomi pääsee irti saastuttavista kivihiilestä sekä öljystä kohti puhtaita ratkaisuja.

– Olen saanut olla matkassa sadoissa keskustalaisissa tilaisuuksissa ympäri Suomen. Tätä kentällä liikkumista haluan jatkaa seuraavatkin kaksi vuotta. Haluan olla tekemässä Keskustasta Suomen vaikuttavinta poliittista liikettä. Se vaatii katsetta tiukasti tulevaisuuteen.

Kulmunin ehdokkuuden myötä koko keskustan puoluejohto hakee nyt jatkokautta kesän puoluekokouksessa Sotkamossa. Puheenjohtaja Juha Sipilän lisäksi varapuheenjohtajat Kulmuni, Antti Kurvinen ja Juha Rehula ovat ehdolla jatkokaudelle.

He ovat saamassa myös haastajia. Varapuheenjohtajuudesta kisaavat kolmikon lisäksi ainakin kan­sa­ne­dus­ta­ja Han­na­kai­sa Heik­ki­nen sekä mik­ke­li­läi­nen kau­pun­gin­val­tuu­tet­tu Pek­ka Pöy­ry.

Puoluesihteeri Jouni Ovaskan haastaa puolestaan puolueen Keski-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja Jirka Hakala. Puheenjohtaja Sipilän kohdalla tilanne on vielä epäselvä, sillä europarlamentaarikko Paavo Väyrynen on todennut tavoittelevansa keskustan puheenjohtajuutta, mutta puoluehallituksen mukaan hän ei ole kelpoinen osallistumaan vaaliin.

Mainos