Koiran jättäminen kuumaan autoon on rikos

Kansanedustaja muistuttaa eläinsuojelurikoksen voivan johtaa koiran tuskalliseen kuolemaan.

Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovisella on taustaa Suomen tanskandoggiyhdistyksessä. Hän toteaa tiedotteessaan, että kesähelteistä nauttiessamme emme saa unohtaa niiden aiheuttamia vaaroja mukana matkaaville koirillemme.

– Autojen sisäilma nousee todella helposti eläimille hengenvaarallisiin lukemiin, vaikka ulkona asteet olisivatkin kahdessa kympissä tai auringon ollessa pilvessä. Näinä heinäkuisina hellepäivinä riskit lämpöhalvaukseen tai menehtymiseen ovat siis vielä huomattavasti korkeammalla, eikä ikkunan raollaan pitäminen tai auton parkkeeraaminen varjoon riitä, Pihla Keto-Huovinen toteaa.

Kun ihminen hikoilee, koira viilentää itseään läähättämällä. Se ei auta lämpötilan noustessa liian korkeaksi. Voi seurata lämpöhalvaus oireinaan vapinaa, kouristuksia, oksentelua ja ripulointia, ja pahimmillaan tämä johtaa tuskalliseen kuolemaan.

– Koiran jättäminen kuumaan autoon on eläinsuojelurikos ja on täysin käsittämätöntä, kuinka vuosi toisensa jälkeen helteiden lähestyessä eri iltapäivälehtien otsikoissa joudutaan muistuttamaan, että ethän tee rikosta. Yhdenkään koiran ei tulisi joutua kärsimään omistajansa välinpitämättömyyden takia.

– Täytyy myös muistaa, että lämpöhalvauksen vaara vaanii myös esimerkiksi lenkillä. Itse lenkitän koirat kuumalla joko aikaisin aamulla tai myöhään illalla. Mieluiten paikassa, jossa saan uitettua koiria myös viilennyksenä. Lisäksi repussa on aina mukana vettä koirille, Keto-Huovinen sanoo.

Mainos