Kohuttujen hanhien poikaset eivät kestäneet kuivaa kesää

Valkoposkihanhien määrä laski lähes viidenneksellä pääkaupunkiseudulla.
Valkoposkihanhia Helsingin Kaivopuistossa. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Valkoposkihanhia Helsingin Kaivopuistossa. / LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kuluvan kesän kuivuus on kurittanut rajulla tavalla valkoposkihanhien poikueita.

Suomen ympäristökeskus SYKEn mukaan pääkaupunkiseudun valkoposkihanhien määrä on vähentynyt 18 prosenttia eli 1 109 yksilöllä viime kesään verrattuna.

Helsingin ja itäisen Espoon rannikolla ja puistonurmilla laiduntavien valkoposkihanhien määrä oli 5 044 yksilöä, joista poikasia 719 yksilöä. Aikuisten lintujen määrä oli vähentynyt 17 prosenttia sekä ja poikueiden ja poikasten määrä noin 24 prosenttia.

SYKEn mukaan yksilömäärän väheneminen johtui pääosin aikuisten lintujen talviaikaisesta kuolevuuden kasvusta, kuivan kesän aiheuttamasta heikentyneestä poikastuotosta ja petojen saalistuksesta.

Heinäkuun lopun laskennassa valkoposkihanhia havaittiin Helsingin Arabianrannassa 538, Kaivopuistossa 457, Suomenlinnassa 424 ja Töölönlahden alueella 339 yksilöä. Näiden alueiden osuus oli 35 prosenttia laskennan kokonaismäärästä.

Vähäsateisen ja helteisen kesän seurauksena valtaosa poikueiden perinteisesti käyttämistä nurmista kulottui lähes ruokailukelvottomiksi, joka heinäkuussa haittasi erityisesti pienten poikasten selviytymistä.

Yli puolet poikasista saavuttaa lentokykynsä heinä–elokuun vaihteessa ja perhekunnat alkavat hyödyntää ravinnonhankinnassaan kasvavassa määrin myös sisämaan puistoja ja peltoalueita.

Tänä vuonna pesimäalueelle palanneiden aikuisten määrä väheni yli 900 yksilöllä osittain lintuinfluenssan takia, jota esiintyi Pohjanmeren talvehtimisalueilla.

Mainos