KL: Risteilijäbuumi tuomassa miljardeja suomalaiseen alihankintaan

Ostoja tulee lisää Suomesta, kertoo saksalaisyhtiö.

Risteilijäbuumi on tuomassa suomalaiselle alihankinnalle jopa miljardien arvosta tilauksia, kertoo Kauppalehti.

Lehden mukaan yhden risteilijän hinnasta menee noin 80–90 prosenttia alihankkijoille. Suomen meriteollisuuden klusterissa liikkuu noin 7–8 miljardia euroa.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Uudeksi ja merkittäväksi alihankinnan ostajaksi Kauppalehti nostaa saksalaisen MV Werften -telakan. Se on aasialaisten omistuksen voimin lähtenyt liikkeelle risteilijöiden rakentamisessa. Yhtiö kertoo, että telakkayhtiö on jo nyt ostanut Suomesta noin 300 miljoonalla eurolla erilaista alihankintaa.

”Ja ostoja tulee lisää Suomesta. Euroopassa vallitsee huima risteilijäbuumi. Pulaa ei tule komponenttien toimittajista”, kertoo toimitusjohtaja Jarmo Laakso Kauppalehdelle.

Arvioiden mukaan Turun telakan alihankintaketju kattaa satoja alihankkijoita ja työllistää jatkossa jopa 20 000–25 000 henkilöä.

Mainos