InterSearch on erikoistunut johdon ja asiantuntijoiden suorahakuun. Viisi vuotta sitten suorahakujen painopiste oli Venäjällä ja samoihin aikoihin pinnalle nousi Intia.
InterSearchin Suomen-toimitusjohtaja Juhani Konun mukaan moni yhtiö haki aktiivisesti Intiaan henkilöstöä.
– Sittemmin monet ovat havainneet toimintaympäristön yllättävän haasteelliseksi ja palanneet takaisin, Konu kertoo.
Yksittäisten asiakasyritysten vetäytymispäätöksiä Konu ei kommentoi, mutta hänelle on muodostunut yleiskuva, että Venäjälle ja Intiaan on menty suurin odotuksin, jotka eivät ole toteutuneet. Hänen mukaansa esimerkiksi Intiassa hallinnon hitaus ja maan hankalat olosuhteet ovat osoittautuneet monelle yritykselle ylitsepääsemättömiksi.
Rekrytointien painopiste on tällä hetkellä Kiinassa, jossa toimii jo noin 400 suomalaisyritystä. InterSearchin asiakkaina on useita suomalaisia pörssiyhtiöitä, jotka toimivat enimmäkseen metsäteollisuus- ja konepaja-alalla. Kiinasta haetaan ennen kaikkea kustannussäästöjä.