Komissio on jo pari vuotta tutkinut kahta makeisverosta tehtyä kantelua. Niiden seurauksena se on viestittänyt valtiovarainministeriölle, että nykyinen makeisvero – eritoten soijan verotus – on kiellettyä valtiontukea kotimaiselle maidontuotannolle.
Tämä johtuu siitä, että soija kuuluu tullinimikkeissä virvoitusjuomiin ja on verollinen tuote. Maito sen sijaan on eri tulliluokassa ja kokonaan verotonta.
Valtiovarainministeriön hallintoneuvos Merja Sandellin mukaan komissio odottaa, että Suomi korjaa makeisveron ongelmia itse. Suomella on kaksi vaihtoehtoa. Se voi ryhtyä verottamaan maitotuotteita tai poistaa veron soijalta.
Sandellin mukaan se on mahdollista toteuttaa erillisellä rajauksella. Virvoitusjuomista verovapaita ovat jo äidinmaidonkorvikkeet ja sairaaloiden ravintoliuokset.
Makeisilta, jäätelöltä ja virvoitusjuomilta perittävä makeisvero tuo valtion kassaan noin 250 miljoonaa euroa vuodessa.