Pellervon Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja ja taloustieteen professori Olli-Pekka Ruuskanen ehdottaa roskapankkia osaksi ratkaisua Suomen asuntomarkkinoiden ongelmiin, kertoo Kauppalehti.
Erityisesti taantuvilla alueilla asuntojen arvot voivat pudota niin alas, ettei niille enää löydy kunnollista markkinaehtoista hintaa.
Roskapankki toimisi yhteiskunnallisena tukijärjestelmänä, joka auttaisi tilanteissa, joissa asuntojen arvot ovat romahtaneet eikä ostajia käytännössä löydy.
– Jos minulla on 200 000 euron asunto paikkakunnalla, jossa ei ole yhtään ihmistä, joka haluaa sen, niin silloinhan sen asuntovarallisuuden arvo on nolla, hän havainnollistaa KL:n haastattelussa.
Hänen mukaansa ongelmia pahentaa myös Suomen asuntolainamalli, jossa suuri osa lainoista on sidottu vaihtuvaan korkoon. Ruuskanen katsoo, että Suomessa pitäisi suosia nykyistä enemmän pitkiä, kiinteäkorkoisia lainoja, jotta kotitaloudet olisivat paremmin suojassa korkoshokeilta.