KL: Autoala ehdottaa hybridiautoille hankintatukea

Apua autokaupan vaikeuksiin etsitään ­veropohjan muutoksista, ­romutuspalkkioista ja ­hankintatuista.

Vehon toimitusjohtaja Juha Ruotsalainen ehdottaa Kauppalehden kyselyssä eräänä harkinnan arvoisena asiana ladattaville hybridiautoille myönnettävää hankintatukea.

Ruotsalainen nostaa esiin täyssähköautojen nykyisin nauttiman 2 000 euron tuen. Hänen mukaansa sähköautoille haettujen ja myönnettyjen tukien määrä on marginaalinen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän huomauttaa, että ladattavia ­hybridejä on markkinoilla jo hyvin laajasti eri ­merkki- ja hinta­kategorioissa, joten niille myönnetyillä hankintatuilla olisi merkittäviä vaikutuksia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Infra tukee Ruotsalaisen mukaan tällä hetkellä jo riittävästi hybridiautoilua. Taajama-ajo voidaan tehdä nollapäästöisellä sähköllä, pidemmät matkat maakuntiin mennään vähäpäästöisellä polttomoottorilla.

K Auton toimitusjohtaja Johan Friman esitti tiistaina taannoisten romutuspalkkioiden elvyttämistä.

KL on kysellyt asiasta autoalan vaikuttajilta. Hankintatukien ja romutuspalkkioiden lisäksi toivottiin veropohjan muuttamista autonhankintaa kannustavaan suuntaan.

Mainos