Kissa lukitsi puoluejohtajan vessaan – kynsileikkurille käyttöä

Ruotsin Piraattipuolueen puheenjohtaja Anna Troberg jäi tiistaina loukkuun oman asuntonsa vessaan, kun hänen kissansa lukitsi oven ulkopuolelta.

Ruotsin television (SVT) uutiset kertoo tapauksesta näyttävästi verkkosivuillaan.

”Kylpyhuoneen oven uusimisessa huono puoli on se, ettei siinä ole kahvaa sisäpuolella. Jos kissa työntää ovea ulkopuolelta, vessaan jää loukkuun. Niin kuin minä nyt. Tyttöystäväni lähti juuri Sollentunasta, joten pääsen ulos ehkä tunnin päästä”, Troberg kirjoitti Facebook-janallaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sen jälkeen Troberg saikin kasapäin ohjeita, kuinka päästä ulos loukusta. Monet ehdottivat, että hänen pitäisi toimia kuin televisiosta tuttu MacGyver ja valmistaa tarkoitukseen sopiva työkalu hammasharjasta, pinseteistä, kynsileikkurista tai jostakin muusta vastaavasta, vessasta löytyvästä esineestä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Trobergin mukaan vapautumisyritykset menivät näin:

”Päivän vinkki: Kiinni jääneen kynsiviilan voi nyppiä irti kynsisaksilla. Asian huono puoli on, että siinä leikkaa itseään ja alkaa vuotaa verta … Ovi on yhä lukossa.”

Puoluejohtaja onnistui kuitenkin pääsemään ulos, ilman ulkopuolista apua. Vapaus koitti kuulemma kynsileikkurin ja MacGyver-spiritin avulla. Sen tarkemmin hän ei erittele asiaa.

Mainos