Kirjastomummo luo turvallisuutta

Sitran kokoamalla poikkiyhteiskunnallisella kokeilulla selvitetään uusia turvallisuuteen liittyviä haasteita. Turvallisuutta tuovat niin kirjastomummot ja -vaarit kuin kyberturvallisuuden nostaminen kansalaistaidoksi.

Uusi turvallisuus -foorumi on pohtinut lokakuusta lähtien, mitä ovat tämän päivän uuden turvallisuuden haasteet ja mahdollisuudet. Foorumi hakee kokeiluilla käytännön näkökulmaa turvallisuusajatteluun. Kaikille avoin ideahaku tuotti noin 150 turvallisuuteen liittyvää ideaa, joista foorumilaiset valitsivat kokeiltavaksi 11.

Foorumin 30 hengen joukko koostuu vaikuttajista yhteiskunnan eri sektoreilta: tieteestä ja koulutuksesta, elinkeinoelämästä, mediasta, julkishallinnosta, politiikasta, kulttuurialalta ja järjestöistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kokeiluja toteutetaan muun muassa Helsingissä, Vantaalla ja Pudasjärvellä yhteistyössä julkisen hallinnon, kaupunkien, kuntien, kirjastojen, turvallisuusalan ja palvelumuotoilun ammattilaisten sekä yhdistysten ja järjestöjen kanssa.

Hakunilan kirjastomummot pelaavat, leikkivät ja kuuntelevat

Hakunilan kirjaston vapaaehtoiset kirjastomummot ja vaarit pelaavat, leikkivät ja juttelevat kirjastossa aikaansa viettävien lasten kanssa. Kirjastomummotoiminta edistää monikulttuurisen Hakunilan lasten turvallisuutta vahvistamalla osallisuutta yli kulttuuri- ja sukupolvirajojen.

– Osallisuus on yksi kehityksen perustekijöistä. Kun lapsen tekemisellä on väliä, hän voi tuntea olevansa tärkeä ja kuuluvansa joukkoon. Luottamus ja yhteisen elämän pelisäännöt kasvavat vuorovaikutuksen ja osallisuuden kautta, kertoo foorumilainen ja lastensuojelualalla toimivan Palmukodin johtaja Anton Palmu.

Ensimmäiset palautteet ovat olleet hyviä: lapset ovat ottaneet eläkeläiset ilomielin vastaan leikki- ja pelikavereiksi, ja toiminta on ollut antoisaa myös vapaaehtoisten mielestä.

Kyberturvallisuuden osaamisesta kansalaistaito

Kaksi kokeiluista liittyy kyberturvallisuuteen, jonka foorumilaiset näkevät tulevaisuuden tärkeänä kansalaistaitona, valtavana liiketoimintamahdollisuutena sekä kansallisena kilpailuvalttina.

Kyberturvallisuudesta kootaan koulutusmateriaali ja kokeillaan sen kouluttamista lukiolaisille. Koulutuspaketti rakennetaan Espoon yhteislyseon lukion ja Kaitaan lukion opiskelijoille tehdyn kyselyn pohjalta, ja sen kokoavat asiantuntijat Espoon kaupungista, Aalto-yliopistosta, poliisista, Electronic Frontier Finlandista ja Intel Securitystä.

Poimintoja videosisällöistämme

– Kun olemme päässeet lukiolaisten kanssa alkuun, tarkoituksena on versioida koulutuspakettia vastaamaan myös muiden ryhmien tarpeita, kertoo foorumilainen, YTE-konsultti ja erityisluokanopettaja Sari Karjalainen Espoon kaupungista.

Kokeilun pidemmän tähtäimen tavoitteena on tehdä kyberturvallisuudesta kansalaistaito.

Toisessa kyberkokeilussa luodaan mahdollisuuksien kyberturvallisuusjulistus, jonka pohja on parhaillaan avoimesti kommentoitavissa osoitteessa www.mahdollisuuksienkyber.fi. Kommentteja ja kehitysehdotuksia toivotaan kansalaisilta noin kuuden viikon ajan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kommenttien pohjalta lopullisen muotonsa saavan julistuksen ääreen kutsutaan suomalaisia vaikuttajia toukokuussa. Kutsutilaisuuden tarkoituksena on selkeyttää johtajuutta ja luoda ”draivia” kyberturvallisuuden mahdollisuuksien hyödyntämiseksi.

Huono verkko-osaaminen on uhka

Foorumilla on tunnistettu uusiksi uhkiksi muun muassa kansalaisten huono verkko-osaaminen, syrjäytyminen ja turvallisuuden tunteen heikkeneminen. Ongelmat ovat moniulotteisia, ja niitä on vaikea ratkaista ainoastaan suunnittelemalla ja suunnitelmia toteuttamalla. Rinnalle tarvitaan ketterää kokeilemista.

– Testaamme kokeilujen avulla, päteekö foorumilla syntynyt teoriaan pohjaava ajattelu käytännössä. Kokeiluista saadut opit tullaan peilaamaan foorumin työhön, jolloin käsitys uudesta turvallisuudesta syntyy sekä teoriasta että käytännön kokeiluista yhdessä, Sitran johtava asiantuntija Eeva Hellström kertoo.

Mainos