Kimmo Sasi: Soten kustannushyötyjä vaikea nähdä

Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajan Kimmo Sasin (kok.) mukaan sote-uudistuksen kustannushyötyjä on vaikea nähdä tässä vaiheessa.

Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan lausunto sosiaali- ja terveyspalvelurakenteen uudistuksesta eli sotesta valmistui tiistaina.

Sen mukaan hallituksen esityksen perusteella ei oikein voi arvioida kuinka paljon kestävyysvajetta sote-uudistus todellisuudessa vähentäisi. Julkisuudessa on pyöritelty arviota, jonka mukaan sote säästäisi sosiaali- ja terveysmenoja noin 850 miljoonaa euroa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Laskelmat ovat epävarmoja ja perustuvat ensisijassa hyviin käytäntöihin, eivätkä itse vertikaaliseen integraatioon ja sen mukanaan tuomiin hyötyihin, Kimmo Sasi arvioi Verkkouutisille.

Uudistusmallista puuttuu valiokunnan näkemyksen jossain määrin kannustavuustehokkuutta.

– Tehokkuuteen kannustavia elementtejä pitäisi lisätä, Sasi linjaa.

Sasi korostaa, että kaikkien tuotantokustannusten pitäisi olla avoimia ja läpinäkyviä, jotta tiedetään tuotannon hinta.

Valiokunta linjasi lausunnossaan, että jos jossakin päin maata on tehotonta palvelutuotantoa, sen alueen kuntien olisi vastattava tehottoman tuotannon aiheuttamista muuta maata korkeammista kustannuksista.

Poimintoja videosisällöistämme

– Tehottoman tuotannon lisäkustannukset eivät voi mennä yhteisestä kassasta, Sasi sanoo.

Valtiovarainvaliokunnan lausunnosta on tehtävissä johtopäätös, jonka mukaan eri puolilla maata koetut parhaat käytännöt kannattaa ottaa opiksi ja tehokkaasti käyttöön. Tämä ei kuitenkaan ole sinällään riippuvaista nyt arvioitavana olevasta sote-mallista, vaan muistakin toimintamalleista.

– Uudistus sinänsä, kun se ravistelee olemassa olevia rakenteita, on siltä kannalta hyvä, mutta kustannushyötyjä on vaikea arvioida tässä vaiheessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perustuslakivaliokunta työstää vielä lausuntoaan sote-uudistuksesta kuntien itsehallinnon näkökulmasta. Sen on määrä olla valmis viimeistään torstaina.

Perustusvaliokunnan tehtävänä on arvioida sote-uudistuksen hallintomallia, jossa monia kuntia, jopa 60 kuntaa, muodostavat samassa sote-alueessa kuntayhtymän. Valiokunnan on arvioitava onko kunnilla tuolloin yhä aitoa vaikutusvaltaa vai ei.

Sote-uudistus muuttaisi myös olennaisesti kuntien kustannuksia. Toiset kunnat voittaisivat, toiset häviäisivät. Tämänkin seikan merkitys on arvioitava kuntien itsehallinnon kannalta.

Mainos