Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-unin ydinaseohjelma, provosoiva retoriikka ja outo ulkonäkö saavat ”Suuren johtajan” usein näyttämään epävakaalta ja mielenvikaiselta, kertoo USA Today.
Tästä huolimatta Pohjois-Koreaan erikoistuneet analyytikot ja Etelä-Korean virkamiehet kuvailevat Kimiä älykkääksi ja rationaaliseksi, joskin julmaksi hahmoksi, joka on vakiinnuttanut valtansa noustuaan johtajaksi vuonna 2011.
Muun muassa USA:ta uhkaavien ydinaseiden kehittely on Kimin vakuutus siltä varalta, että Yhdysvaltain johtama koalitio yrittäisi syrjäyttää hänet vallasta, sanoo pohjoiskorealaisesta vankilasta karannut, Etelä-Koreaan loikannut Joo Seong-ha.
– Ydinaseohjelma on Pohjois-Korean vahvin neuvottelukortti.
Kim on tietoinen siitä, kuinka Yhdysvaltain johtama koalitio syrjäytti Irakin diktaattori Saddam Husseinin vallasta vuonna 2003, toteaa U.S.– Korea Institute -tutkimuslaitoksen apulaisjohtaja Jenny Town.
Husseinilla ei ollut ydinaseita, joita presidentti George W. Bush käytti perusteena hyökkäykselle.
– Yleinen ajattelutapa, että Kim Jong-unin päätökset varsinkin ydinaseiden kohdalla ovat epäloogisia, on myytti, Town kertoo.
– Ihmisten on helppo uskoa hänestä muodostuneeseen karikatyyriin, sarjakuvamaiseen mielikuvaan.
Kimin sanotaan olevan vaarallisin turvallisuusuhka Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille. Pohjois-Korea on laukaissut yli kymmenen koeohjusta viime helmikuun jälkeen ja saattaa kyetä asentamaan ydinkärjen Yhdysvaltoihin asti kantavaan ohjukseen vuoden tai kahden sisällä.
– Olemme siinä vaiheessa, että päätöksiä pitää tehdä suuntaan tai toiseen. Yksikään niistä ei ole hyvä, sanoo Yhdysvaltain maavoimien esikuntapäällikkö, kenraali Mark Milley.
Kim Jong-un nousi valtaan nuorena ja on tapattanut kilpailijoitaan säälimättömästi vakiinnuttaessaan valta-asemaansa. Kim on myös liberalisoinut taloutta ja lisännyt markkinoiden vapautta.
Kansainvälisistä pakotteista huolimatta Pohjois-Korean pääkaupungissa Pjongjangissa rakennetaan uusia rakennuksia, ajetaan yhä enemmän autoilla ja ostetaan luksustuotteita tietyistä kaupoista, kertoo Etelä-Korean presidentin avustaja Moon Chung-in.
Kim ei ole poistanut vapaita markkinoita kieltäviä lakeja, mutta hänen hallintonsa katsoo usein läpi sormien pienten yritysten itsenäistä liiketoimintaa.
Moon Chung-inin mukaan Kimin tekemät muutokset ovat tehneet hänestä suositun varsinkin nuorten pohjoiskorealaisten keskuudessa.