Kilpailu EU:n tutkimusrahoituksesta – ”Matkarahoja tai mainospuheita ei nyt kannata säästellä”

Rahoituksen saaminen Suomeen eurooppalaisen tutkimuksen ja innovaatioiden Horisontti 2020 -ohjelmasta vaatii ryhtiliikettä monella suunnalla, arvioi johtava asiantuntija Jonna Lehtinen-Salo työ- ja elinkeinoministeriöstä.

Jonna Lehtinen-Salon mukaan Horisontti 2020 -ohjelma on valtavan kilpailtu ja kansalliset rahahanat ovat tiukoilla kaikkialla Euroopassa.

– Tiukkaa tilannetta ei helpota se, että maksut osallistujille ovat viivästymässä ja ensi vuoden budjettia leikataan jo kovalla kädellä, hän toteaa ministeriönsä julkaisemassa innovaatiopolitiikan uutiskirjeessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomessa olisi Lehtinen-Salon mielestä nyt tärkeää huolehtia, että kaikki hyvät kotimaiset hakijat saavat tarvitsemansa teknisen ja strategisen tuen hankkeilleen. Tämä voisi hänen mukaansa myös merkitä kansallisten ohjelmien ja tutkimusten rahoituksen tarkastamista.

Suomalaisten on hänen mielestään myös raivattava tiensä parempiin vaikuttaja-asemiin eurooppalaisissa yhteistyökuvioissa ja hyödynnettävä täysin myös nykyiset asemat.

– Matkarahoja tai mainossanoja suomalaisen osaamisen puolesta ei kannata säästellä eurooppalaisilla foorumeilla. Tämä tarkoittaa myös parempaa kotimaista yhteistyötä, tehokkaampaa viestintää hankkeiden valmisteluvaiheessa sekä sopivien ulkomaisten kumppaneiden kanssa liittoutumista, Lehtinen-Salo luettelee.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lue myös:

Teknologiateollisuus: Johtamisella, ilmapiirillä ja yhteistyöllä suuri merkitys innovaatioille

Yritysten innovaatiopotentiaalia ei hyödynnetä täysillä

Mainos