Kiinteistövälitysalan kokeesta tuli ennätyksellisen suosittu

Viime vuoden viimeisiin kiinteistönvälitysalan kokeisiin osallistuneiden ja ne hyväksytysti suorittaneiden määrä oli Keskuskauppakamarin mukaan ennätyksellinen.

Keskuskauppakamarin järjestämään LKV eli laillistettu kiinteistönvälittäjä -kokeeseen osallistui yhteensä 678 kokelasta, joista 36 prosenttia eli 245 kokelasta läpäisi kokeen hyväksytysti. LVV- eli laillistetun vuokrahuoneiston välittäjän pätevyyden sai 39 kokelasta yhteensä 60 osallistujasta.

Kokeen hyväksytysti suorittaneiden määrä oli Keskuskauppakamarin mukaan ennätyksellinen. Myös osallistujien kokonaismäärä oli ennätyksellinen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Keskuskauppakamarille ennätysmäärät eivät tulleet yllätyksenä. Keskuskauppakamarin lakimiehen Antti Turusen mukaan yhtenä syynä on vuoden alusta voimaan tullut lainmuutos, joka edellyttää, että jokaisen välitysliikkeen välittäjistä vähintään puolella on oltava välittäjäkokeessa osoitettu ammatillinen pätevyys. Aiemmin riitti, että vähintään yksi välittäjäliikkeessä toimivista välittäjistä on suorittanut kokeen.

– Kokeen suorittaminen ei jatkossakaan ole ehdoton edellytys välitysalalla työskentelylle. Lainmuutos johtaa kuitenkin siihen, että välitysliikkeissä tullaan arvostamaan entistä enemmän työntekijöitä, joilla välittäjäkoe on suoritettuna, Turunen arvioi.

Mainos