Kiina testaa kaikki Wuhanin 11 miljoonaa asukasta

Uudet tartunnat halutaan tukahduttaa nopeasti.

Kiina aikoo tehdä koronavirustestin kaikille Wuhanin 11 miljoonalle asukkaalle. Testit on määrä suorittaa vain kymmenessä päivässä. Kiinan median mukaan jokaisen kaupunginosan vastaavien viranomaisten on valmisteltava suunnitelma alueen asukkaiden testauksen toteuttamiseen.

Koronapandemian alkulähteenä pidetyssä Wuhanissa on herännyt huoli uudesta epidemiasta. Kaupungissa havaittiin maanantaina viisi uutta tapausta. Sunnuntaina Wuhanissa tehtiin ensimmäinen koronadiagnoosi sitten huhtikuun alun.

Mainos - sisältö jatkuu alla

BBC:n mukaan kaikki tartunnat olivat peräisin samasta talosta. Kaikkien uusien tapausten on kerrottu olleen oireettomia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hudson Instituten vanhempi vieraileva tutkija Bruno Maçães huomauttaa Twitterissä, ettei esimerkiksi New Yorkissa kyetty tällaiseen.

– Ei ole mahdotonta, että tämän tarkoituksena on myös näyttää Yhdysvalloille, miten hommat hoidetaan. Tämäkin on taistelu, hän toteaa.

Mainos