Kiinan kehittämä J-10-hävittäjä vastaa amerikkalaisasiantuntija Richard Aboulafian mukaan useilta keskeisiltä ominaisuuksiltaan kansainvälisillä markkinoilla menestyneitä yhdysvaltalaisia, eurooppalaisia ja venäläisiä kilpailijoitaan. Tämä koskee hänen mukaansa niin nopeutta, toimintasädettä, asejärjestelmiä kuin sensoriteknologiaa.
– Silti yhtäkään ei ole myyty ulkomaille, vaikka Kiina on yrittänyt kaupitella J-10-konetta suurimmalle yksittäiselle sotilaslentokoneidensa ostajalle Pakistanille ja muille maille jo yli 15 vuoden ajan, ilmailualan konsulttiyhtiö Teale Groupissa työskentelevä Aboulafia sanoo Foreign Policy -lehdessä.
Samoin on hänen mukaansa käynyt useille muille Kiinan markkinoimille hävittäjätyypeille, kuten häiveominaisuuksin varustetuille J-20- ja FC-31-koneille. Osalle vakiintuneista asiakkaista ne saattavat olla yksinkertaisesti liian kalliita, mutta se ei liene ainoa selitys myyntiponnistusten täydelliselle epäonnistumiselle.
Filippiinit on Aboulafian mukaan hyvä esimerkki maasta, joka haluaa pitää etäisyyttä USA:han ja jolle kiinalaishävittäjät olisivat siksi voineet olla varteenotettava vaihtoehto. Kiinan presidentti Xi Jinpingin hallinnon ulkopolitiikka on kuitenkin kääntynyt niin aggressiiviseksi, että Filippiinien johto päätyi kääntymään eteläkorealaisen vaihtoehdon kannalle.
– Eikä kyse ole vain Filippiineistä. Muutkaan naapurit eivät pidä Kiinasta, millä on ennustettavia heijastuksia hävittäjämarkkinoihin, Aboulafia toteaa.
Intia voisi hänen mukaansa olla hyvinkin kiinnostunut J-10-koneista, ellei sitkeä rajariita Himalajalla varjostaisi maan suhteita Kiinaan. Vietnamia huolestuttavat Pekingin yhä jyrkemmät aluevaatimukset Etelä-Kiinan merellä. Malesiaa ja Indonesiaa Xi Jinpingin aikeet epäilyttävät siinä määrin, että niissä kiinalaishävittäjien hankintaa ei ole edes harkittu.
– Pekingillä ei ole strategisen kumppanin vetovoimaa alueella. Sillä ei ole suurtakaan kiinnostusta säilyttää status quota Aasiassa, pidäkkeitä alueelliseen laajentumiseen eikä juuri minkäänlaisia näyttöjä liittolaistensa tukemisesta kriisioloissa, Aboulafia arvioi.
– Tärkein johtopäätös on se, että hyvien lentokoneiden ja muiden aseiden rakentaminen ei hyödytä puolustusteollisuuttasi eikä edistä strategista voimaasi, ellei sinulla ole ystäviä.