Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen totesi Keski-Suomen maakuntavaltuuston kokouksessa, että Suomen suurimmat kaupungit ovat ryhmittäytyneet C21-edunvalvontaryhmään, jota vetää Helsinki kokoomuslaisen pormestarin Jan Vapaavuoren johdolla. Heidän tavoitteenaan on suurimpien kaupunkien edunvalvonta.
– Kun katsoo Suomen väestökehityksen ennusteita, on mahdoton ymmärtää, miksi esimerkiksi Kuopio, Jyväskylä, Lappeenranta ja Joensuu ovat tässä yhteistyössä mukana. Sitä sopii myös kysyä pohjoisen suurkaupunki Oululta, Honkonen sanoi.
Hänen mukaansa tilanne on sellainen, että jos mitään ei tehdä, monet maakuntakeskukset alkavat 2040-luvulla menettää väestöä maaseutukuntien ja -kaupunkien ohella.
– Helsinki-Tampere-Turku-kolmio on imaisemassa ihmiset, palvelut, työpaikat ja rahat. Kokoomusjohtoiselta Helsingiltä tuskin lohkeaisi tulevaisuudessakaan sympatiaa, saati solidaarisuutta rahan muodossa vaikkapa Joensuulle, kun sitä ei ole ennenkään löytynyt, Honkonen sanoi.
Honkosen mielestä ”Helsinki-Tampere-Turku-kolmion ulkopuolisten maakuntakeskusten pitäisikin perustaa oma ’maakuntien liiga’ joka ryhtyy aidosti ajamaan näiden maakuntien etua, eikä vain tukemaan äänettöminä yhtiömiehinä Helsingin kokoomuslaisten tavoitteita”.
– Maakuntakeskusten on syytä ymmärtää oma etunsa ja hätistää käärme poveltaan, jos haluamme säilyttää koko Suomen elinvoimaisena sekä teollisuuden ja hyvinvointiyhteiskunnan voimissaan. Valtion aluepolitiikan voimin pitää tietenkin myös huolehtia, että elämisen edellytykset pysyvät kautta Suomen, Honkonen sanoi.