Keskustaoikeiston parlamenttiryhmän johtaja: ”Euroopassa on sota”

Euroopan parlamentin suurimman ryhmän keskustaoikeistolaisen EPP:n parlamenttiryhmän johtajan Manfred Weberin mukaan Euroopassa on sota.

Manfred Weber totesi Euroopan parlamentin täysistunnossa keskiviikkona, että ”Euroopassa on sota”.

Hän kiitti Saksan liittokansleri Angela Merkeliä ja Ranskan presidentti François Hollandea näiden pyrkimyksistä saada aikaan diplomaattinen ratkaisu Ukrainan kriisiin.

– Euroopan täytyy puolustaa demokratiaa ja vapautta. Mutta jos tämä (Merkelin ja Hollanden) aloite epäonnistuu, Euroopan unionin on otettava käyttöön entistäkin kovempia sanktioita Venäjää vastaan, Weber sanoi.

Ukrainan kriisiä yritetään ratkaista jälleen kerran tänään Minskissä Valko-Venäjällä.

Weberillä oli terveisiä myös Kreikalle. Hänen mukaansa maan on kunnioitettava olemassa olevia sitoumuksiaan.

Hän esitti myös huolensa siitä, että vasemmistolaisen Syrizan hallituskumppanina on populistinen puolue.

– Pidän erittäin huolestuttavana yhteisen Euroopan tulevaisuuden kannalta, että Syriza on rakentamassa liittoa populistisen puolueen kanssa, joka toistuvasti esittää juutalaisvastaisia kannanottoja, Weber sanoi.

Mainos