Keskustan vaikuttaja ryöpyttää: Nämä olivat virheet

Kyösti Virrankosken mukaan Juha Sipilää ei näkynyt piirikokouksissa ja ministereiksi valittiin johdon suosikit.

Keskustan entinen kansanedustaja ja europarlamentaarikko Kyösti Virrankoski ruotii Ilkka-Pohjalaisessa julkaistussa kirjoituksessaan puolueensa kannatuksen romahduksen syitä.

Kritiikin kärki osuu erityisesti keskustan ex-puheenjohtaja Juha Sipilän kauteen.

– Keskusta ei huolehtinut puolueen eheydestä. Jopa k-linjan aikana ministerivalinnoissa näkyivät puolueen sisäiset mielipiteet. Viime hallitukseen koottiin vain johdon suosikit, Virrankoski kirjoittaa.

– Puolueen puheenjohtajaa ei juurikaan näkynyt piirikokouksissa, esimerkiksi Etelä-Pohjanmaalla vasta viisi vuotta valinnan jälkeen. Niissä kuitenkin kentän ääni kuuluu, ”ponnet hyväksytään ja herrat haukutaan”.

Keskustavaikuttaja ryöpyttää Juha Sipilää myös siitä, että hänen hallituksensa oli ”epäilemättä Suomen historian oikeistolaisin”.

– Se ajoi kovaa uusliberalistista politiikka, mikä näkyi markkinavoimien kaikkinaisena edistämisenä.

Virrankoski kritisoi myös Juha Sipilän hallituksen ajamaa sote-uudistusta, joka olisi keskittänyt kuntien alkuperäiset perustehtävät eli sosiaali- ja terveydenhuollon 18 maakunnalle.

Poimintoja videosisällöistämme

– Käytännössä oli kyse suuresta kunta-uudistuksesta, jolla olisi luotu 18 kuntaa nykyisen 311 kunnan sijaan. Nykyisille kunnille olisi jäänyt lähinnä opetustoimi. Niiden veroäyri olisi lailla painettu keskimäärin alle 10 prosenttiin. Hallitus olisi siirtänyt pois kunta-alalta budjeteista 17, 4 miljardia euroa, 220 000 työntekijää ja 900 hehtaaria toimitiloja, lähinnä maakunnille. Mutta vanhat velat olisivat jääneet, Virrankoski summaa.

– Missään muualla kunnilta ei ole siirretty sosiaalialan peruspalveluja maakunnille, ei esimerkiksi Ruotsissa eikä Tanskassa.

Keskustavaikuttajan mukaan tulevaisuus näyttää, nostaako keskusta kannatustaan.

– Hallitusohjelmassa on keskustan ”kymmenestä kynnyskysymyksestä yksitoista”. Näiden joukossa on hiukan lievennetty sote, jonka mahdollinen toteutuminen yksin estänee puolueen nousun.

Virrankosken mukaan keskustalaisen kansanliikkeen kulmakiviä ovat alueellinen, taloudellinen, sosiaalinen ja sivistyksellinen tasa-arvoisuus.

– Näihin liittyy olennaisesti yhteisvastuu, lapsiystävällinen perhepolitiikka, markkinavoimien ylivallan estäminen ja kestävä luontosuhde. Jos keskusta ottaa oppia menneestä ja palaa johdonmukaiseen toimintaan, sen nousu on varmaa.

Mainos