Keskustan Suomenmaa-lehti: Juha Sipilä menetti 20 miljoonaa euroa, koska lähti politiikkaan

Suomenmaan pääkirjoituksen mukaan on ymmärrettävää, että väitteet taloudellisten etujen hankkimisesta korpeavat pääministeriä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Keskustan pää-äänenkannattaja Suomenmaan pääkirjoituksessa ruoditaan pääministeri Juha Sipilän (kesk.) omistuksia ja mediamylläkkää niiden ympärillä.

– Väitteet, joiden mukaan Sipilä pyrkisi hyödyntämään nykyistä asemaansa kartuttaakseen varallisuutta, ovat täysin tuulesta temmattuja. Tosiasia on, että Sipilä olisi pärjännyt taloudellisesti paljon paremmin, jos hän ei olisi innostunut politiikasta, lehdessä todetaan.

Pääkirjoituksessa muistutetaan, että pääministeri luopui kaikesta yritysomaisuudestaan lähtiessään mukaan politiikkaan. Tässä yhteydessä hän myi myös osuutensa aiemmin johtamastaan Elektrobit-yhtiöstä.

– Sipilä sai julkisuudessa olleiden tietojen perusteella vuonna 2012 Elektrobitin osakkeista noin 6,5 miljoonaa euroa. Kun yritys myytiin Saksaan vuonna 2015, Sipilän myymien osakkeiden arvo oli lähes 27 miljoonaa euroa, Suomenmaa kertoo.

– Jälkiviisaana voi laskea, että politiikkaan siirtymisen takia Sipilä menetti yli 20 miljoonaa euroa.

Suomenmaan mukaan tätä taustaa vasten on ymmärrettävää, että median väitteet sukulaisten suosimisesta tai taloudellisten etujen hankkimisesta korpeavat pääministeriä.

– Totuus taitaa olla täysin päinvastainen, lehdessä todetaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)