Hänen mielestään monopolitoimialat, vaikka ne olisivat säänneltyjäkin, sopivat hyvin huonosti markkinavoimien temmellyskentäksi.
– Fortumin näkökulmasta sähköjakeluverkkojen myynti on loogista ja perusteltua, mutta valtion passiivisuus asiassa ihmetyttää. Miksi valtio ei kerännyt kotimaista konsortiota sähkönsiirtoverkkojen omistajaksi, kyselee Juha Sipilä.
Keskusta esitti aikaisemmin syksyllä, että Fortumin sähkönsiirtoverkot voisivat olla osa perustettavaa Valtion Infra Oy:tä. Sähkönsiirtoverkoista Infra Oy olisi saanut kohtuullisen hyvää tuottoa ja omistajuudesta olisi voinut tehdä kansanosakkeen.
– Huoltovarmuuden ja turvallisuuden kannalta elintärkeät sähköverkot olisi pitänyt pitää suomalaisissa käsissä. Valtion omistajapolitiikalta puuttuu visio, toteaa Sipilä.