Keskustan Mikko Kärnä aikoo esittää viinien myynnin sallimista maitokaupoissa

Kansanedustajan mukaan enintään 15-prosenttisen alkoholijuomien myynti päivittäistavarakaupoissa hyödyttäisi erityisesti pienpanimoalaa, kotimaisia mallasohran viljelijöitä ja pieniä päivittäistavaraliikkeitä.

Keskustan lappilainen kansanedustaja Mikko Kärnä kertoo tiedotteessaan olevansa tyytyväinen hallituspuolueiden sopuun alkoholilainsäädännöstä, josta tiedotettiin tänään iltapäivällä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Alkoholilaki etenee aiemmin sovitun kompromissin mukaisesti. Suuressa salissa kansanedustajat ovat kuitenkin ensimmäisessä käsittelyssä vapaita äänestämään haluamallaan tavalla, kun päätetään päivittäistavarakaupassa myytävän alkoholin enimmäisprosenttimäärästä. Hallituksen esityksessä pohja on 5,5 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Koska tässä asiassa on nyt annettu vapaat kädet, esitän, että päivittäistavarakaupassa saisi myydä tilavuusprosentiltaan enintään 15-prosenttisia alkoholijuomia.

Kärnän mukaan tällaisten juomien myyminen päivittäistavarakaupassa hyödyttäisi erityisesti pienpanimoalaa, kotimaisia mallasohran viljelijöitä sekä pieniä päivittäistavaraliikkeitä. Se myös mahdollistaisi hänen mukaansa eurooppalaiseen tapaan viinien ulosmyynnin ravintoloista ja vähentäisi huomattavasti ulkomailta tapahtuvaa alkoholin tuontia, jolloin verotuotot jäisivät Suomeen.

Mainos