Keskustan Mika Lintilä: hallituspuolueiden talouspoliittinen uskottavuus mennyttä

Keskustan kansanedustaja Mika Lintilä kritisoi hallituspuolueiden toimintaa Pisara-radan ja talouspolitiikan suhteen.

Kansanedustaja Mika Lintilän (kes.) mukaan hallituksen ministerien puheita kuunnellessa ei voi tulla muuhun johtopäätökseen, kuin siihen, että ”Suomen johtaminen on rikki”.

– Pääministeri hokee, että politiikalla ei voi vaikuttaa. Elinkeinoministerin mukaan Suomi on kuralla, vaikka juuri elinkeinoministerin tehtävä on talouspolitiikassa keskeinen, Lintilä kommentoi.

Mika Lintilän mukaan talous supistuu neljättä vuotta peräkkäin.

– Valtiolla on velkaa sata miljardia euroa ja budjetti on edelleen vakavasti alijäämäinen. Nämä tosiasiat vievät lopun uskottavuuden hallituspuolueilta ja niiden ministereiltä, hän kommentoi.

Lintilä kritisoi myös Pisara-rataa koskenutta päätöksentekoa.

Poimintoja videosisällöistämme

– Moni kysyy, miten on mahdollista, että Suomen asioita ja tässä tapauksessa vieläpä miljardihanketta voidaan hoitaa tällä tavalla? hän esittää.

Hän sanoo Suomen tarvitsevan suunnanmuutoksen, ja osa sitä on Suomen rikki olevan johtamisen korjaaminen.

– Eduskuntavaaleissa on valittava sellaiset päättäjät, jotka pystyvät päätöksiin ja johtamaan Suomen pois tästä suosta. Siihen, että maan asioista vastuulliset seuraavat sivusta ongelmien kärjistymistä tai ulkoistavat itsensä niistä, Suomella ei toista kertaa enää ole varaa.

Lintilä kommentoi, että Keskustan mukaan politiikalla on paljon merkitystä Suomen suunnan muuttamisessa ja hänen mukaansa ongelmien ratkaisemisessa tarvitaan laaja-alaista yhteistyötä.

– Suomi tarvitsee yhteiskuntasopimuksen, jossa hallitus, eduskunta, työmarkkina- ja yrittäjäjärjestöt sekä muut keskeiset toimijat sopivat taloutta kohentavista, kilpailukykyä parantavista ja työpaikkoja luovista uudistuksista, hän toteaa.

Lintilän mukaan yhteiskuntasopimuksen rakentaminen on tulevan vaalikauden ensimmäisiä tehtäviä.

Mainos