Keskustaedustajat Ylelle: Selvitys ratkaisee hallitusyhteistyön jatkon

"Jos selvityksestä ei tule puhtaita papereita, niin demareiden täytyisi itse ymmärtää toimia", kansanedustaja kommentoi.

Hallitusyhteistyö SDP:n kanssa riippuu lähipäiviksi luvatun selvityksen lopputuloksista, kommentoivat keskustan kansanedustajat. Asiasta kertoo Yle, jonka kyselyyn vastasi reilu puolet keskustan eduskuntaryhmän jäsenistä.

Puolet Ylen kyselyyn vastanneista kansanedustajista tahtoo selvityksen pääministeri Antti Rinteen (sd.) toiminnasta Posti-jupakassa ennen lopullisten johtopäätösten tekemistä. Puolet tavoitelluista ei tahtonut kommentoida hallituskriisiksi kärjistynyttä tilannetta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tilanne pitää saada selväksi pohjamutia myöten, että luottamus saadaan palautettua, kommentoi keskustalainen kansanedustaja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meillä ei ole riittävästi tietoa eli johtopäätöksiä on vaikea vetää. Odotetaan tätä selvitystä ensin, sanoo toinen vastaaja.

Eduskuntaryhmästä viestitään myös, että paine kohdistuu ennen kaikkea hallituskumppani SDP:hen.

– Jos selvityksestä ei tule puhtaita papereita, niin demareiden täytyisi itse ymmärtää toimia, nimetön keskustalaisedustaja kommentoi.

Mainos