– Paikkamäärä heittelee viiden minuutin välien suuntaan jos toiseen, Riikka Slunga-Poutsalo toteaa perussuomalaisten vaalivalvojaisissa Helsingissä.
YLE ennustaa perussuomalaisille ennakkoäänten perusteella 16,3 prosenttia ja 33 paikkaa. Sillä perussuomalaiset jäisi keskustan, kokoomuksen ja SDP:n taakse.
Slunga-Poutsalo sanoo yllättyneensä keskustan johtoaseman mataluudesta. Keskustalle ennustetaan 21,2 prosentin kannatusta ja 47 paikkaa.
Kokoomus ja SDP taistelevat toisesta paikasta. Ennakkoäänten perusteella SDP:n ennustetaan häviävän kokoomukselle kokonaiskannatuksessa. Sen povataan kuitenkin voittavan kokoomuksen yhdellä paikalla. SDP:lle ennustetaan 38 paikkaa ja kokoomukselle 37 paikkaa.
Slunga-Poutsalo toteaa seuraavansa laskentaa vielä optimistisesti.
– Meillä on kova loppukiri, hän toteaa.
Slunga-Poutsalo sanoo pitävänsä etenkin Uudenmaan paikkatilannetta mielenkiintoisena.