Keskustan Oulun paikallisyhdistys on tehnyt keskustan Sotkamon puoluekokoukselle aloitteen lintujen pesäpönttöjen verovähennysoikeudesta metsänomistajalle.
– Nykyisen metsäverolain mukaan on metsänomistajan aina esitettävä erillinen syy tai peruste, että hän voi vähentää verotuksessa lintujen pesäpönttöjen hankinta- ja hoitokulut vuosittain. Erämatkailuyrittäjä pääsee vähentämään rannoille ja saariin sekä purojen ja jokien varsille asentamiensa riistalintujen pöntöt, kuten esimerkiksi telkänpönttöjen hankinta- ja hoitokulut, aloitteessa todetaan.
Muitakin vähennyskelpoisia pönttötilanteita on jo nyt.
– Myös pikkulintujen pöntön hankinta- ja hoitokulut voi nykyisellään metsän omistaja vähentää, jos hän joutuu varastoimaan metsään tai metsäautotien varteen energiapuuta, kuitupuuta tai sahapuuta, koska tällaiset puupinot tulevat käytännössä lähes aina metsän tuhohyönteisten lisääntymispaikoiksi. Mikäli hyönteistutkijat havaitsevat seutukuntaa uhkaavan poikkeuksellisen runsaan tuhohyönteisten lisääntymisvaaran olevan odotettavissa, kelpaa myös se pikkulinnun pöntön vähennysperusteeksi.
Oulun keskustalaisten mielestä ”verottajan olisi syytä tulevaisuudessa hyväksyä metsänomistajille vähennyskelpoisiksi ilman mitään erityisperusteluja kaikki metsiinsä asentamien linnunpönttöjen hankinta- ja hoitokulut vuosittain”.
– Verotulon menetyksenä se tuskin näyttelee kovinkaan merkittävää osaa yhteiskuntamme verotuloissa. Välillisestihän se voi jopa lisätäkin verotuloja pesäpönttöjen valmistajien sekä liike-elämän verotuksessa, ja voi olla jopa ihan elämänruiskekin jollekin puualan pienyrittäjälle.
Keskustan puoluehallitus toteaa vastauksessaan, että se ”ymmärtää asian merkityksen, koska metsätuhojen estäminen on tärkeä asia”.
– Puoluekokous edellyttää, että verohallinnon ohjeet ovat riittävän selkeitä myös pesäpönttöjen verovähennysten osalta, jottei kansalaisille synny epäselvyyttä verovähennysoikeuksistaan, puoluehallitus esittää aloitteen johdosta.