Takkula ja Pakarinen viittaavat YLEn torstaina julkaisemaan nettiuutiseen ja kiistävät sen väitteen.
– Euroopan parlamentin keskustalaiset jäsenet ovat parlamentin äänestyksissä äänestäneet EU:n liittovaltiokehitystä vastaan, huomauttavat.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla
– Viimeksi äänestimme pankkiunionia vastaan vain muutama viikko sitten, Takkula ja Pakarinen ilmoittavat.
He muistuttavat, että jokaisessa suuressa poliittisessa ryhmässä Euroopan parlamentissa on erilaisia puolueita ja erilaisia näkemyksiä. Keskustalaiset ovat mukana Euroopan parlamentin ALDE-ryhmässä.
– Suuri osa sen jäsenistä ei halua EU:sta liittovaltiota. ALDE ei aja asiaa eikä sitä myöskään mainita ALDEn eurovaaliohjelmassa, Takkula ja Pakarinen sanovat.