Keskustalaiset päivittäisivät terrorismilait reippain ottein

Keskustalaiset haluavat puuttua etenkin terroristijärjestöön kuulumiseen ja sellaisen toimintaan osallistumiseen.

Eduskunnan lakivaliokunnan keskustalaiset jäsenet Hanna Huttunen, Jouni Ovaska ja Tuomas Kettunen kiittävät oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonia (r.) riuskasta otteesta terrorismilainsäädännön päivittämiseksi.

Tiistaina ilmoitettu terrorismilakien läpikäynti perustuu Sanna Marinin (sd.) hallituksen vuodenvaihteessa tekemään päätökseen.

– Terroristijärjestöön kuulumiseen tai sellaisen toimintaan osallistumiseen on lain suhtauduttava mahdollisimman ankarasti. Terrorismin torjuntaan liittyvä lainsäädäntö on syytä läpivalaista tarkoin ja hakea eväitä myös muista pohjoismaista, keskustaedustajat toteavat.

Heidän mukaansa on tärkeää, että lain muutostarpeiden kartuttamisen lisäksi työryhmä valmistelee mahdolliset lainsäädäntömuutokset. Näin varmistetaan se, että tarpeelliset uudistukset saadaan viivytyksettä toteutettua.

– Terrorismin torjunta on tärkeä osa Suomen kokonaisturvallisuutta, josta vastuun kantaminen on hallituksen tärkeimpiä tehtäviä.

Mainos