Keskustalaiset nyreissään kuntatutkijoille: ”Vääristynyt kuva”

Keskustalaisten kansanedustajien Tapani Töllin ja Elsi Kataisen mielestä tutkijoiden Eero Laesterän ja Timo Aron Yleisradion julkaistavaksi toimittama lista valtionosuuksista riippuvaisista kunnista antaa yksipuolisen sekä vääristyneen kuvan kuntien ja kuntalaisten todellisuudesta.

Tapani Töllin ja Elsi Kataisen mielestä tutkijat sivuuttavat kokonaan valtionosuusjärjestelmän perustarkoituksen, jolla turvataan jokaiselle lakisääteiset peruspalvelut asuinpaikasta riippumatta kohtuullisella vero- ja maksurasituksella.

– Silloin kyse on perustuslailla turvatusta yhdenvertaisuudesta sekä jokaiselle kuuluvista sosiaalisista ja sivistyksellisistä oikeuksista. Valtionosuuksilla ei rahoiteta kuntia, vaan ihmisten tarvitsemia palveluja, he sanovat.

– Siksi sadan valtionosuusriippuvaisen kunnan sijasta pitäisi puhua siellä asuvista noin 415 000 palveluja tarvitsevista ihmisistä. Miksi jotkut haluavat kyseenalaistaa heidän oikeutensa saada lakisääteisiä palveluja? Valtionosuuksien tarve ei katoa mihinkään, vaikka Suomessa olisi vain yksi kunta, Tölli ja Katainen jatkavat.

He muistuttavat, että Suomessa hyvinvointi ja tulot eivät jakaudu tasaisesti koko maassa. Siksi kuntien lukumäärästä riippumatta valtionosuusjärjestelmää ja verotulojen tasausta tarvitaan jatkossakin.

Töllin ja Kataisen mukaan tutkijoilta jää myös pohtimatta, paljonko maksaa taajamien ja sen ulkopuolisten alueiden tyhjentäminen siellä asuvista noin 1,6 miljoonasta asukkaasta, kun samalla heille pitäisi rakentaa asunnot ja palvelut muualle?

Tölli ja Katainen haastavat tutkijat ja puolueet asialliseen keskusteluun Suomen suunnasta tulevaisuudessa, millä talous-, työllisyys- ja velkaongelmat sekä eriarvoistumisen hillitsemisen ratkaistaan. Tällä hetkellä jopa 90 prosenttia Suomen pinta-alasta on muuttotappioaluetta.

– Keskustalaiset pitävät tätä erittäin huolestuttavana, he sanovat.

Katso Ylen juttu aiheesta: Sata kuntaa elää Suomessa muiden rahoilla – katso oman kuntasi tilanne

Mainos