Tuomo Puumala ja Inkeri Kerola huomauttavat, että SDP otti hallitusneuvotteluissa valtiovarainministerin, työministerin ja opetusministerin salkut eli kaiken vallan nuorisotyöttömyyteen ja nuorten syrjäytymiseen puuttumiseksi.
– SDP:n hallituskaudella nuorten tilanne on kuitenkin vain pahentunut, he sanovat.
Nuorten työttömien määrä on rajussa kasvussa. Työpaikkaa vailla olevien alle 25-vuotiaiden määrä on kasvanut vuodessa 7 400. Heitä on nyt kokonaisuudessaan lähes 40 000.
– Nuorisotakuu on epäonnistunut. Se lähti murenemaan jo SDP:n johdolla tehdyillä tuhansien aloituspaikkojen leikkauksilla varsinkin ammatilliseen koulutukseen. Nyt olisi aika tunnustaa tosiasiat, mutta ei. Oppivelvollisuusikää ollaan pidentämässä vuodella. Se edustaa samaa toimimatonta politiikkaa kuin nuorisotakuu nykyisessä muodossaan, Puumala ja Kerola sanovat.
Heidän mukaansa oppivelvollisuusiän pidentäminen on kaavamainen malli, joka ei palvele tai motivoi niitä nuoria, jotka apua eniten tarvitsevat.
– Se on myös kallis päätös. Kuntaliiton alustavien laskelmien mukaan oppivelvollisuusiän pidentäminen tuo kunnille noin 100 miljoonan euron kustannukset.
Puumala ja Kerola toteavat, että pääministeripuolueena kokoomuksella on päävastuu hallituksen politiikasta.
– Jos SDP:n lääkkeet ovat väärät, aika toimia on nyt. Epäonnistunut nuorisotakuu on laitettava uusiksi. Sosiaalidemokraattisesta massapolitiikasta ja kaavamaisista malleista on siirryttävä nuorille räätälöityihin ja yhteisöllisyyttä lisääviin ratkaisuihin, Puumala ja Kerola patistavat.