Paateron mukaan ei voi olla niin, että keskusta kovin sanoin arvostelee hallituksen eripuraisuutta ja vastuuttomuutta sekä haikailee ennenaikaisia vaaleja, mutta ei ole silti valmis itse tekemään selkeitä linjauksia tarvittavista toimenpiteistä.
– Olemme saaneet nyt pari päivää kuulla keskustan ennustavan ennenaikaisia vaaleja ja hallituskriisejä. Näitä spekulointeja paljon oleellisempaa olisi tietää keskustan oma vaihtoehto nyt käynnissä olevaan keskusteluun sopeutustarpeesta, Paatero sanoo.
Paatero huomauttaa, että viimeksi perjantaina keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen ei osannut sanoa, onko hän sillä kannalla, että velkaantumisen olisi taituttava jo ensi vuoden aikana.
– Kuitenkin keskustan Mauri Pekkarinen esitti, että sopeutustarve olisi ensi vuonna jopa 4-5 miljardia euroa. Mikäli puolue tällaista sopeutusta esittää, olisi sen reilua myös kertoa avoimesti, mistä tällainen summa raavitaan kasaan. Mitä peruspalveluja keskusta leikkaisi ja mitä veroja korottaisi? Millä turvattaisiin talouskasvu, Paatero perää?
Jos halu hallitukseen on niin kova kuin se keskustalla Paateron mielestä tuntuu nyt olevan, olisi hänen mukaansa reilua pelata avoimin kortein ”eikä vain olla huutelemassa sivusta hallituksen kriisistä ja vastuunpakoilusta”.