Keskuskauppakamari ehdottaa, että kuntien veronkorotusten enimmäismääräksi asetettaisiin 0,25 prosenttiyksikköä vuosina 2020 ja 2021.
– Sote- ja maakuntauudistuksen yhteydessä esillä ollut verokatto kunnallisverolle pitää palauttaa valmisteluun. Tarvitsemme mekanismin, jolla voidaan varmistaa, että kokonaisveroaste ei lähde nousuun uudistuksen takia, Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Risto E. J. Penttilä kertoo tiedotteessa.
Keskuskauppakamari muistuttaa hallituksen osaltaan sitoutuneen takaamaan valtionosuusjärjestelmällä, että kuntien rahoitusasema ei heikkene. Kauppakamari vaatiikin kuntia toteuttamaan uudistukset niin, että ne noudattavat hallituksen linjaa eikä kokonaisveroaste nouse.
– Kuntien raskasta velkataakkaa on purettava rakenteita järkeistämällä ja kustannuksia karsimalla. Kuntien ei tule ottaa uusia tehtäviä poistuvien tehtävien tilalle, vaan niiden on tehostettava toimintaansa ja kevennettävä hallintoaan. Tyhjäkäyntiin ei ole varaa, Penttilä muistuttaa.