Keskon kolmas vuosineljännes oli pääjohtaja Mikko Helanderin mukaan jälleen konsernin historian kaikkien aikojen paras.
– Päivittäistavarakaupan sekä rakentamisen ja talotekniikan kaupan kehitys oli kautta linjan vahvaa. Autokauppa kävi odotuksiamme vaisummin, mutta piristyi
vuosineljänneksen loppua kohti, hän kertoo tulostiedotteessa.
Konsernin jatkuvien toimintojen liikevaihto heinä-syyskuussa oli 2,8 miljardia euroa, mikä oli 6,1 prosenttia enemmän kuin viime vuoden vastaavana aikana.
Päivittäistavarakaupan liikevaihto kasvoi 3,7 prosenttia 1,4 miljardiin euroon. Liikevaihto kasvoi kaikissa ruokakauppaketjuissa sekä Kesprossa.
– Päivittäistavarakaupassa myynti kasvoi, markkinaosuus vahvistui ja kannattavuus parani edelleen. Vertailukelpoinen liikevoitto oli 93,5 miljoonaa euroa ja liikevaihto kasvoi 3,7 prosenttia. Erityisesti K-Citymarketien kehitys oli vahvaa. Päivittäistavarakaupassa strategiset panostukset kauppojen uudistuksiin sekä kauppakohtaiset oman alueen ja asiakaskunnan mukaan räätälöidyt liikeideat vahvistivat myyntiä. Myös ruoan verkkokauppa jatkoi vahvaa kasvua, Helander kertoo.
Konsernin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liikevoitto kasvoi 137 miljoonasta 152 miljoonaan eurooon. Päivittäistavarakaupassa kannattavuutta paransivat Keskon mukaan hyvä myynnin kehitys sekä toiminnan tehokkuuden parantuminen.
– Erityisen iloinen olen siitä, että olemme strategiamme mukaisesti vahvistaneet kannattavaa kasvua ja markkinaosuuksiamme sekä orgaanisesti että onnistuneilla
yritysostoilla, Helander painottaa.