Keskisormea ministerille tulevalta kansanedustajalta – kiistää

Jari Lindströmin mielestä Laura Huhtasaari on fanaattinen.

Entinen kansanedustaja Jari Lindström kertoo julkaistussa muistelmakirjassaan Syvään päähän (WSOY) perussuomalaisten Jyväskylän 2017 puoluekokouksesta, joka hajotti puolueen.

Kun toiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Juho Eerola ja kolmanneksi Teuvo Hakkarainen, koko puoluejohto oli nuivan siiven edustajia. Valinnat olivat mielestäni täydellinen kosto entiselle johdolle, Jari Lindström toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lindström haluaa painottaa, että puheenjohtajaksi pyrkinyt ja valittu Jussi Halla-ahooli ilmoittanut johtavansa puoluetta Brysselistä käsin, siis hallituspuoluetta, joten Laura Huhtasaaresta olisi tullut käytännössä ’maajohtaja’”.

Se oli monelle viimeinen pisara. Minulle ainakin.

– Huhtasaari on poliitikko, joka ei edusta minulle sitä perussuomalaisuutta, johon itse olin aikanaan liittynyt. Olin nähnyt ja kokenut eduskuntaryhmässä hänen kiihkeytensä, jota voisi joissain asioissa kutsua jopa fanaattisuudeksi, enkä voinut käsittää hänen valintaansa. Sitä suuri yleisö tai hänen äänestäjänsä eivät tietenkään ole nähneet tai kokeneet. Hän osaa manipuloida ihmisiä puolelleen erittäin taitavasti.

Poimintoja videosisällöistämme

Jari Lindström kirjoittaa tunnistavansa hetken, jolloin perussuomalaisissa tapahtui jako meihin ja heihin. Tyytymättömien ryhmässä oli yhdeksän maahanmuuttovastaista kansanedustajaa, jotka vaativat kuntavaalien alla maaliskuussa 2017 omalla tiedotteellaan tiukennuksia.

(Timo) Soini oli aivan raivona. Seurasi h—–illinen mekkala ja huuto ryhmäkokouksessa. Soini vaati kaikilta anteeksipyyntöä haukuttuaan heidät ensin pystyyn, ja saikin melkein kaikki siihen suostumaan. Ainoa, joka ei pyytänyt anteeksi, oli Laura Huhtasaari. Tuossa (eduskuntaryhmän) kokouksessa ja tilanteessa ainakin minulle paljastui Huhtasaaresta sellainen puoli, jota en ollut aiemmin nähnyt ja kokenut. Hän otti täysin avoimesti yhteen puheenjohtaja Soinin kanssa, ja voi sanoa kummankin menettäneen hermonsa täydellisesti. Kumpikin puolusti omaa näkökantaansa raivoisasti ja ennennäkemättömällä kiihkolla.

PS:n Jyväskylän puoluekokouksen jälkeen puhuttiin paljon kokouksessa tehdyiksi väitetyistä käsimerkeistä. Lindströmillä on oma tulkintansa:

Mainos - sisältö jatkuu alla

Näkyikö siellä käsimerkkejä? Kyllä. Minulle näytettiin keskisormea valintojen jälkeen. Keskisormen näyttäjä, Juha Mäenpää, istuu nykyisessä eduskunnassa perussuomalaisten kansanedustajana – ja on ollut eduskunnassa ongelmissa pitämänsä ”vieraslajipuheen” vuoksi. Tiesin noina hetkinä hallitusyhteistyön olevan lopussa.

Juha Mäenpää kommentoi alla näkyvässä kommentissaan, ettei Jari Lindströmin väite pidä paikkaansa.

LUE MYÖS:
Ex-ministerin paljastuskirja: Silmä meni, kortisto odotti

Mainos