Kesämyrskyn sateet siirtyvät pohjoiseen – uusi sadealue saapuu jo sunnuntaina

Kovin myrskypuuska on lauantaina mitattu Marjaniemen sääasemalla.
Hurrikaani Erneston jäänteet saapuivat viikonloppuna Suomeen. LEHTIKUVA / ANNI SAVOLAINEN
Hurrikaani Erneston jäänteet saapuivat viikonloppuna Suomeen. LEHTIKUVA / ANNI SAVOLAINEN

Kesämyrskyn sateet ovat nyt Pohjois-Suomessa, ja siirtyvät lauantai-illan aikana yhä pohjoisemmaksi. Näin kertoo Foreca viestipalvelu X:ssä. Ilmatieteen laitoksen mukaan uusi sadealue saapuu kuitenkin jo sunnuntaiaamuna länsirannikolle ja maan pohjoisosaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hurrikaani Erneston jäänteet iskivät lauantaina Suomeen, ja myrskypuuskien varoitettiin jo etukäteen voivan aiheuttaa vahinkoa. Forecan mukaan kovimmat kymmenen minuutin keskituulet toistaiseksi ovat Hailuodon Marjaniemen 21,7 m/s ja Kökarin Bogskärin 21,1 m/s. Kovin puuska on ollut Marjaniemen 26,5 m/s.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sunnuntaina helteetkin ovat Forecan mukaan kuitenkin mahdollisia. Lämpötila liikkuu maan etelä- ja keskiosan poutaisilla alueilla 20–26 asteessa.

Mainos