Kemianteollisuuteen saatiin neuvottelutulos

Kemianteollisuus ja TEAM Teollisuusalojen ammattiliitto ovat päässeet sopuun työehtosopimuksista.

Kemianteollisuus ja TEAM kertoivat myöhään maananantaina saavuttaneensa neuvottelutuloksen peruskemian-, muovi- ja tuoteteollisuuden sekä öljy-, maakaasu-ja petrokemian teollisuuden työntekijöiden työehtosopimuksista.

Neuvottelutulos on tehty ajanjaksolle 1.12.2017−31.10.2020, ja se sisältää sekä tekstimuutoksia että palkkaratkaisun kahdelle vuodelle. Sopimuksen viimeiset 11 kuukautta ovat irtisanottavissa, jos osapuolet eivät syyskuussa 2019 pääse sopimuksen viimeisen 11 kuukauden toteuttamisesta.

Palkkaratkaisu pitää sisällään paikallisesti sopimalla toteutettavat 1,6 prosentia palkankorotukset sekä vuosille 2018 että 2019. Mikäli paikallista ratkaisua ei synny, palkkoja korotetaan kahden ensimmäisen sopimusvuoden aikana yhteensä 3,2 prosenttia liittojen sopimalla tavalla.

Neuvottelutulos koskee yli 12 000 työntekijää. Sopimuksien voimaantulo edellyttää vielä liittojen hallintojen hyväksyntää.

Kemianteollisuus ry:n työelämäasioista vastaaja johtaja Jyrki Hollménin mukaan nyt saatu neuvottelutulos on osoitus liittokierroksen toimivuudesta.

– Pystyimme sovittamaan yhteen paikallisen sopimisen lisäämisen ja työehtosopimuksen kehittämisen sekä kustannuskilpailukyvyn, kertoo Hollmén.

– Neuvottelutuloksessa myönteistä on se, että palkkoja korotetaan ostovoimaa turvaavalla tavalla ja tekstikysymyksiin tulee joitain parannuksia, arvio puolestaan TEAM Teollisuusalojen ammattiliitto ry:n puheenjohtaja Heli Puura.

Kemianteollisuuden ja TEAMin nykyiset työehtosopimukset ovat voimassa marraskuun loppuun saakka.

Mainos