Kela ja opintotukilautakunnat seuraavat vuosittain korkeakouluopiskelijoiden opintojen edistymistä. Seuranta on nyt tehty noin 162 000 korkeakouluopiskelijalle, jotka saivat opintotukea lukuvuonna 2013–2014. Heistä 14 000 saa selvityspyynnön.
Opintotuki- ja opintosuoritustietojen avulla selvitetään, ovatko korkeakouluopiskelijan opinnot edistyneet riittävästi. Opinnot ovat edistyneet riittävästi, jos opiskelija on suorittanut keskimäärin vähintään viisi opintopistettä tukikuukautta kohti lukuvuonna 2013–2014 tai koko opiskeluaikana.
Jos opintosuorituksia ei ole kertynyt tarpeeksi, opiskelija saa selvityspyyntökirjeen. Hänen pitää palauttaa selvityksensä korkeakoulunsa opintotukilautakunnalle.
Opintotukilautakunta harkitsee, onko opintojen riittämättömälle edistymiselle hyväksyttävä syy. Jos opiskelija ei vastaa selvityspyyntöön tai hänen esittämäänsä syytä liian vähäisille opintosuorituksille ei hyväksytä, opiskelijan opintotuki lakkautetaan ensi vuoden 2015 lukien.
Jos opintosuorituksia on erityisen vähän, eli alle yksi opintopistettä tukikuukautta kohti, ja opiskelijan ei ole ollut tarkoituskaan opiskella päätoimisesti, voidaan opintotukea myös periä takaisin.
Vuosi sitten selvityspyyntökirjeen saajia oli 15 500.
Uusi vähimmäissuoritusvaatimus
Opinnoissa edistymisen säännöt muuttuivat elokuun alussa. Korkeakouluopiskelijan on suoritettava lukuvuoden aikana vähintään 20 opintopistettä tukikuukausien lukumäärästä riippumatta. Muutos ei koske nyt tehtävää, viime lukuvuoden opintojen edistymisen seurantaa.
Kahdenkymmenen opintopisteen vähimmäissuoritusvaatimus rajoittaa opintotuen käyttöä sivutoimisiin opintoihin. Opintotukea voi edelleen nostaa vain muutamilta kuukausilta, mutta opintotuen saajan on aina suoritettava vähintään 20 opintopistettä lukuvuodessa ja keskimäärin vähintään viisi opintopistettä tukikuukautta kohti.