– Hallitus on tehnyt ison virheen vähentäessään tutkimus-, kehitys- ja innovaatiorahoja Tekesiltä ja VTT:ltä. Tämän vuoden talousarviossa vähennysten määrä oli viime vuodesta 35 miljoonaa euroa ja ensi vuonna vielä 54 miljoonaa euroa lisää, elleivät kristillisdemokraattien muutosesitykset toteudu, totesi kansanedustaja Sari Tanus kristillisdemokraattisen eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuorossa valtioneuvoston selonteosta kansallisesta energia- ja ilmastostrategiasta keskiviikkona eduskunnassa.
Tanuksen mukaan Suomen tulee juuri nyt olla tutkimuksen ja kehitystyön eturintamassa. Digitalisaatio, tekoäly ja robotisaatio ovat avaamassa aivan uusia energian säästön mahdollisuuksia.
– Arvoisat ministerit, juuri nyt on aika sijoittaa tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotyöhön, jotta saisimme uusia ilmaston ja energian tuotannon ja käytön kannalta hyödyllisiä patentteja, uusia yrityksiä ja vientituotteita, Tanus sanoi.
Taloudellisesti ja ympäristön kannalta yksi merkittävä linjaus selonteossa on metsien hyötykäytön lisääminen. Se on kristillisdemokraattien mukaan tehtävä luonnon monimuotoisuuden kannalta kestävästi.
– Pidämme tärkeänä tähän liittyvän tutkimuksen ja seurannan lisäämistä sekä muun muassa Metso-ohjelman tehokasta toteuttamista. Energiakäyttöön on suunnattava vain ne metsätaloudessa syntyvät sivuvirrat, joille ei ole parempaa käyttöä. Korostamme sitä, että EU:n komission kanssa on saatava yhteisymmärrys siitä, että metsiemme hiilinielu säilyy riittävällä tasolla ja että se lasketaan luonnontieteellisesti pätevällä tavalla, Tanus sanoi.
Bioenergian tuotannossa kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä kannattaa painotusta biokaasuun, mikä osaltaan myös vähentää painetta metsäenergian käyttöön. Tanuksen mukaan selonteon tavoite biokaasun käytön kasvattamiseksi on liian vaatimaton.
– Elinkaaritarkastelussa biokaasu on ilmaston kannalta sähköäkin parempi energianlähde myös liikenteessä. Gasum arvioi biokaasun potentiaaliksi 15 erawattituntia, mikä on kolmannes maamme maakaasun käytöstä. Tarvitsemme maatilojen biokaasulaitosten verkostoa. Myös rehevöityneiden vesistöjen tila paranisi, jos ruovikkoja ja vesikasveja hyödynnettäisiin biokaasuksi, Tanus sanoi.
Hänen mukaansa hallitus on jo nyt myöhässä kaasuautoilun edistämisessä ja selonteossa esitetyt toimet eivät voi siirtyä seuraavalle hallituskaudelle.
– Olemme esittäneet auto- ja ajoneuvoveron puolittamista biokaasuautoilta ja käyttövoimaveron poistoa niiltä. Kaasuautoilun lisäyksen tulee perustua enemmän biokaasuun kuin fossiiliseen maakaasuun.
Tanus muistutti myös kristillisdemokraattien lakialoitteesta muun muassa siitä, että biokaasun tuotantolaitosten rakentamiseen saisi investointiavustuksia samalla osuudella investoinnista kuin esimerkiksi navettojen rakentamiseen.
Kiitosta Tanus antaa periaatepäätöksestä kivihiilen energiakäytöstä luopumisesta 2030 mennessä, samoin päätöstä fossiilisen öljyn käytön puolittamisesta.
Turvetuotantoa pitäisi kristillisdemokraattien mukaan tukea kivihiilen käytön sijaan, mutta turvetuotanto on rajoitettava sellaisiin soihin, jotka on jo muutettu ojittamalla päästölähteiksi ja menettäneet luontoarvonsa.